Przejdź do zawartości

2006-08-06: Deutschland Tour 2006: Leipheimer wygrał 5. etap, nowym liderem został Voigt

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Jens Voigt - nowy lider wyścigu
niedziela, 6 sierpnia 2006

Amerykanin Levi Leipheimer (Gerolsteinter) wygrał 5 etap Deutschland Tour. Niemiec Jens Voigt zdobył prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Dzisiaj kolarze musieli pokonać 192 km z Bad Tölz do Olympiaregion Seefeld. Jednak w wyniku protestu kolarzy spowodowanych zbyt zimną temperaturą na szczycie Kuhtai Passhöhe, organizatorzy zmienili trasę, żeby nie jechać przez to wzniesienie. W rezultacie trasa była krótsza o 30 kilometrów.

"Musimy myśleć o bezpieczeństwie kolarzy. Takie warunki pogodowe były nie do zaakceptowania" - powiedział Erik Zabel.

Znów peleton ruszył ostrym tempem, co pokazuje średnia 50 km/h w pierwszej godzinie etapu. Premię punktową w Achenkirch wygrał Andrea Moletta i zaraz potem oderwała się na krótko 20 osobowa ucieczka. Po dogonieniu uciekinierów peleton podzielił się na dwie części, co spowodowało, że niektórzy przez długi czas nie umieli połączyć obydwu grup.

Tuż przed połową dzisiejszego etapu swoich sił w jeździe przed zasadniczą grupą spróbowała szóstka kolarzy: Laszlo Bodrogi (Credit Agricole), Christian Knees (Team Milram), Jan Boven (Rabobank), Sébastien Rosseler oraz Kevin De Weert (Quick Step-Innergetic) i Paolo Fornaciari (Lampre-Fondital).

Najlepszy w klasyfikacji generalnej był Rosseler tracąc jedynie 1'04". Wkrótce kolarz Quick Step został więc wirtualnym liderem wyścigu. Na 104 km czołowa szóstka osiągnęła już 2'30" przewagi.

W pewnym momencie uciekający zawodnicy postanowili się trochę oszczędzać przed decydującym podjazdem. Okazało się to dużym błędem, gdyż przewaga nad peletonem nie była wystarczająca by zapewnić sukces. Na 122 km zasadnicza grupa prowadzona przez Gerolsteiner traciła już tylko 1'30".

Na 20 kilometrów przed metą, Rosseler postanowił odjechać swoim towarzyszom i pomknąć samemu do mety. Uciekał on tak jeszcze przez 10 kilometrów zanim został złapany przez coraz to bardziej topniejący peleton.

Po mocnej selekcji na ostatniej górze pozostali tylko nieliczni: Evgeni Petrov, Marzio Bruseghin (Lampre-Fondital), Inigo Cuesta, Andy Schleck, Jens Voigt (CSC), Vladimir Gusev i Stijn Devolder (Discovery Channel), Leonardo Piepoli (Saunier Duval-Prodir), Andrey Kashechkin (Astana), Levi Leipheimer (Gerolsteiner).

Dwa kilometry przed szczytem (5,1 km do mety) zostali już tylko Petrov, Schleck, Voigt, Gusev, Devolder, Piepoli, Kashechkin, Cuesta i Leipheimer. Wkrótce zaatakował jednak Kazach a koło zdołali mu utrzymać jedynie Levi oraz Leo.

Po krótkim zjeździe droga się lekko wypłaszczyła i właśnie wtedy ruszył z ostatecznym atakiem Leipheimer. Atak był na tyle silny, że zdołał on utrzymać swoją przewagę do linii mety. Za nim dojechali kolejno: Kashechkin, Bruseghin, Voigt.

Jens Voigt zdobył koszulkę lidera wyprzedzając kolejnego w klasyfikacji Guseva o 3 sekundy. "Zyskałem na skróceniu etapu. Usunięto wielką górę, co mi bardzo pomogło" - powiedział 34-letni Voigt.


Relacje z wyścigu kolarskiego Deutschland Tour 2006

Portal:Deutschland Tour 2006 | Deutschland Tour 2006 w Wikipedii
Wyniki etapów:
Zapowiedź | Prolog | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

Ta wiadomość pochodzi z serwisu sportowego Kolarstwo i Portalu SportŹródła[edytuj | edytuj kod]