Przejdź do zawartości

Janusz Korwin-Mikke założył nową partię o nazwie KORWiN

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 12 stycznia 2024
Janusz Korwin-Mikke (2016)

5 stycznia 2024 roku Janusz Korwin-Mikke poinformował na Twitterze o założeniu nowej partii o nazwie KORWiN, która ma mieć takie same postulaty jak stara partia o tej nazwie i wystartuje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Stara nazwa

[edytuj | edytuj kod]

23 czerwca 2015 roku Janusz Korwin-Mikke wraz z częścią działaczy z Kongresu Nowej Prawicy, zarejestrowali partię: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) (obecnie: Nowa Nadzieja).

15 października 2022 roku funkcję prezesa przestał pełnić Janusz Korwin-Mikke, a zastąpił go Sławomir Mentzen.

8 października 2016 przyjęła nazwę „Wolność”, jednak po nieudanych próbach jej zarejestrowania powróciła w grudniu 2018 do używania nazwy „KORWiN”. 18 grudnia 2021 przyjęła nazwę Konfederacja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (wciąż używając skrótu KORWiN)

29 listopada 2022 roku partia zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja.

Wybory parlamentarne w 2023 roku

[edytuj | edytuj kod]

W trakcie kampanii wyborczej w 2023 roku Przemysław Wipler przyznał, że Janusz Korwin-Mikke został poproszony, aby już nic nie robić do końca kampanii. Sprawa dotyczyła jego kontrowersyjnych wypowiedzi w social mediach, z których Janusz Korwin-Mikke od dawna słynie.

W wyborach parlamentarnych Konfederacja uzyskała wynik poniżej oczekiwań. Janusz Korwin-Mikke twierdził, że to wina chowania go i Brauna. Nie udało mu się zdobyć mandatu, gdyż z drugiego miejsca przegoniła go Karina Bosak.

18 października 2023 roku Witold Tumanowicz, szef sztabu wyborczego Konfederacji, poinformował, że wobec Janusza Korwin-Mikkego zapadło postanowienie sądu partyjnego o wyrzuceniu z Rady Liderów i zawieszeniu w prawach członka Konfederacji. Powodem było rzekome sabotowanie kampanii wyborczej. Janusz Korwin-Mikke przekazał, że ma w nosie tego typu groźby.

Rejestracja nowej partii

[edytuj | edytuj kod]

13 grudnia 2023 roku Janusz Korwin-Mikke wystąpił na konferencji, wraz ze Stanisławem Michalkiewiczem zapowiadając nowy projekt polityczny. Nie podał wówczas nazwy partii, jednak twierdził, że 300 osób deklarowało chęć dołączenia do projektu.

5 stycznia 2024 roku Janusz Korwin-Mikke poinformował na Twitterze o założeniu nowej partii o nazwie KORWiN. Odpowiadając na zaczepne pytanie jednego z użytkowników Twittera o konkrety w zakładaniu nowej partii odpisał:

Jest zgłoszona. Nazywa się - tu zaskoczenie - KORWiN. I program ma taki, jak dawny KORWiN. Ale za to osobny, bardzo konkretny program na wybory do unijnego Parlamentu

Źródła

[edytuj | edytuj kod]