2011-04-12: Fukushima: łączna ocena INES awarii podniesiona do 7. stopnia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 kwietnia 2011

Z uwagi na ilość uwolnionych substancji radioaktywnych japoński urząd dozoru jądrowego podniósł łączną ocenę ośmiu awarii dwóch elektrowni jądrowych do ostatniego, 7. stopnia skali INES.

14 metrowe tsunami, które powstało 11 marca po trzęsieniu ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, spowodowało osiem awarii w 10 blokach jądrowych dwóch japońskich elektrowni Fukushima. Osobno zostały one ocenione według skali INES:

  • łączne uszkodzenia po trzęsieniu ziemi i tsunami (stopień 3.)
  • dwie awarie uszkodzenia układu chłodzenia (stopień 5.)
  • uwolnienie substancji promieniotwórczych (stopień 5.)
  • utrata chłodzenia zbiornika zużytego paliwa (stopień 3.)
  • trzy awarie z utratą chłodzenia (stopień 3.)

12 kwietnia japoński urząd dozoru jądrowego i bezpieczeństwa radiologicznego NISA powiadomił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że ustanowił dodatkową oceną łączną dla wszystkich zdarzeń w obu elektrowniach Fukushima. Ponowne przeliczenie wszystkich uwolnionych ilości jodu-131 i cezu-137 oszacowano na, odpowiednio, 1,3 x 1017Bq i 6,1 x 1015Bq, co oznacza ekwiwalent łącznej awarii stopnia 7. w skali INES.

Wcześniej ostatni, siódmy stopień skali INES przypisano w historii jedynie katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w 1986. Była to jednak awaria jednego reaktora o zupełnie innym przebiegu.

Jedynym miejscem, poza samą elektrownią Fukushima Daiichi, gdzie odnotowano bardzo wysokie promieniowanie jest wioska Iiate, ok. 30 km od siłowni. Powód koncentracji skażanie właśnie w tym miejscu nie jest jeszcze znany.

Z powodu obrażeń fizycznych w obu elektrowniach Fukushima zginęły 3 osoby. Nikt nie odniósł obrażeń z powodu promieniowania. Nie oczekuje się też wpływu awarii na zdrowie mieszkańców Japonii. Połowy ryb poza strefą 30 km są dozwolone, choć skupu ryb odmawiają hurtownicy - do tej pory nie wykryto skażenia radioaktywnego organizmów żywych w wodach Japonii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]