Fukushima-Daiichi 3: usterka mierników uniemożliwia potwierdzenie stanu reaktora

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 marca 2011
Położenie elektrowni Fukushima I na mapie Japonii

Usterka przyrządów mierniczych uniemożliwia potwierdzenie stanu reaktora nr 3 japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, automatycznie wyłączonego w trakcie niedawnego trzęsienia ziemi.

Nie można potwierdzić rezultatów rozpoczętego w niedzielę rano wstrzykiwania wody morskiej do reaktora nr 3 EJ Fukushima Daiichi. W niedziele nad ranem operator reaktora, firma TEPCO, ogłosiła stan alarmowy związany z tym reaktorem. Zdarzyła się w nim awaria tak jak w bloku nr 1, tj. awaria zapasowego systemu chłodzenia.

Inżynierowie wlali do reaktora słodką wodę z dodatkiem boru, hamującego reakcje jądrowe. Następnie zaczęli wstrzykiwać do rdzenia reaktora słoną wodę, w celu jego dalszego schłodzenia. O 20:00 czasu lokalnego sekretarz rządu, Yukio Edano, powiedział, że początkowo poziom wody w reaktorze rósł, ale potem zatrzymał się, mimo dalszego wlewania wody. Oznacza to, że usterce uległ miernik poziomu wody. Japońskie Forum Przemysłu Atomowego powiedziało, że tym samym niemożliwe jest potwierdzenie poziomu wody.

Niezależnie od usterki miernika poziomu wody w reaktorze nastąpiła również usterka zaworu wentylującego, co uniemożliwia przeprowadzenie zapowiadanego wcześniej kontrolowanego upustu pary z komory reaktora.

Pomiary wokół elektrowni nie wykazują wzrostu promieniowania, ale nakaz ewakuacji ludności w promieniu 20 km pozostaje w mocy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]