Czołowe internetowe serwisy planują wspólny protest przeciw nowej ustawie SOPA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 stycznia 2012

Internetowi giganci, tacy jak Google, Mozilla, eBay czy Yahoo! jednoczą siły przeciwko projektowi ustawy antypirackiej.

Pierwsza reakcja pojawiła się w Wikipedii jeszcze w grudniu na stronie dyskusji założyciela tego serwisu, Jimmiego Walesa. Pomysł protestu został wsparty przez znaczną większość wikipedystów.

Projekt "Stop Online Piracy Act" (w skrócie: SOPA) ma w założeniu chronić prawa autorskie w internecie. Wielkie firmy internetowe uważają jednak, że przegłosowanie ustawy w obecnym kształcie może doprowadzić do cenzurowania internetu w taki sposób jak to odbywa się np w Chinach (czyli łącznie z blokowaniem dostępu do zagranicznych serwisów).

Wśród protestujących serwisów są AOL, eBay, Etsy, Facebook, Foursquare, Google, IAC, LinkedIn, Mozilla, OpenDNS, PayPal, Twitter, Wikimedia Foundation, Yahoo!, Nonsensopedia oraz Zynga. Serwisy w zbiorowym liście skierowanym do kongresu USA zapowiadają w ramach protestu wyłączenie swoich usług na 24 godziny.

Nie podano kiedy mogłoby to nastąpić. Prawdopodobna data do 23 stycznia, gdyż następnego dnia kongres USA ma głosować nad ustawą SOPA. Na wielu portalach pojawiają się jednak informacje, że raczej mało prawdopodobne (głównie ze względów finansowych) aby firmy, które dołączyły do protestu faktycznie przestały działać na 24 godziny.

Ustawę w obecnym kształcie popiera część firm fonograficznych oraz wydawnictw.

Jesienią 2011 w ramach protestu przeciwko regulacjom prawnym, mogącym prowadzić do cenzury, protestowali włoscy wikipedyści. Włoska wersja językowa Wikipedii zamknięta została na ponad dobę, a wprowadzanie prawa, które autorowi strony nakazywałoby usuwanie niewygodnych np. dla polityków informacji, został wstrzymane.

Źródła[edytuj | edytuj kod]