Przejdź do zawartości

2023-05-18: Przemysław Semczuk wygrał proces o naruszenie jego praw autorskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 maja 2023

18 maja 2023 roku wirtualnemedia.pl informuje o sprawie Przemysława Semczuka przeciwko Dawidowi W. (pseudonim YouTube GameTech) o naruszenie praw autorskich na przykładzie utworu "Kryptonim Frankenstein". Portal podaje, że youtuber został skazany prawomocnym wyrokiem i musi zapłacić około 160 tysięcy złotych różnego rodzaju kar.

Jak podaje wirtualnemedia.pl za Semczukiem wyrok zapadł w pierwszej instancji po roku. Strony się nie odwoływały. Autor złożył zawiadomienie na policji, a do sądu sprawa trafiła z urzędu. YouTube udostępnił prokuraturze dane użytkownika. Udostępniający internauta musi "zlikwidować kanał, zwrócić pieniądze zarobione na udostępnianiu dzieła Semczuka, zapłacić grzywnę i nawiązkę na rzecz poszkodowanego (czyli wydawcy), koszty sądowe i koszty obrońcy", czyli około 10 tysięcy złotych, oraz został usunięty ze szkoły oficerskiej, co łączy się ze zwrotem 150 tysięcy.

Internauta udostępniał również utwory innych autorów. Semczuk zapowiada kolejne zgłoszenia między innymi użytkowników chomikuj.pl.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]