Przejdź do zawartości

2022-05-26: Uproszczono procedurę przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa na terenach okupowanych przez Rosję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, środa, 25 maja 2022
Rosyjski paszport (2012)

25 maja Władimir Putin podpisał rozporządzenie ułatwiające przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa ludności na okupowanych terenach Ukrainy. Prawo weszło już w życie.

Rozporządzenie wymienia regiony takie jak obwód chersoński i zaporoski oraz Doniecką i Ługańską Republikę Ludową. Od wnioskodawców nie wymaga się wcześniejszego pobytu w Rosji, posiadania środków finansowych oraz nie sprawdza się ich znajomości j.rosyjskiego. Czas rozpatrywania wniosków ma trwać do trzech miesięcy.

Podobna procedura uzyskania paszportów była już wykorzystywana na wspomnianych wcześniej separatystycznych terenach Ukrainy jak Ługańsk i Donieck w 2019 roku. Skorzystało z niej ponad 200 tysięcy ludzi.

Rosyjski zastępca lidera obwodu chersońskiego Kirył Stremousow dla Ria Novosti mówił o procedurze jako pokazaniu, że Rosja nie opuści już tych terytoriów.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price ocenił działanie Rosji jako próbę siłowego podporządkowania sobie ludności ukraińskiej, któremu Stany Zjednoczone się sprzeciwiają.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że Rosja swoim działaniem łamie międzynarodowe prawo humanitarne. Jego zdaniem wprowadzona procedura narusza integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]