Przejdź do zawartości

Prezydent Biden w orędziu: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 marca 2024
Prezydent Joe Biden podczas orędzia

8 marca 2024 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wystąpił na corocznym orędziu o stanie państwa na Kapitolu, w którym poruszył temat Inwazji Rosji na Ukrainę, mówiąc, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, a jedyną opcją, aby go powstrzymać jest dostarczenie broni Ukraińcom.

Wojna na Ukrainie[edytuj | edytuj kod]

Swoje przemówienie amerykański prezydent rozpoczął od polityki zagranicznej, skupiając się na wojnie na Ukrainie, którą porównał do czasu II wojny światowej:

W styczniu 1941, prezydent Franklin Roosevelt przyszedł do tej izby, żeby przemówić do narodu. Powiedział: „Zwracam się do Was w tym bezprecedensowym momencie dla naszego kraju”. Celem prezydenta Roosevelta było obudzenie Kongresu i ostrzeżenie amerykańskiego narodu, że to nie jest zwyczajny moment. Dzisiaj ja przszedłem do tej izby i również zwracam się do narodu.

Następnie przeszedł do wojny na Ukrainie:

Jeśli ktokolwiek na tej sali myśli, że Putin zatrzyma się na Ukrainie, zapewniam was: nie zatrzyma się. Ale Ukraina potrafi powstrzymać Putina, jeśli staniemy z Ukrainą i dostarczymy jej broń potrzebną do jej obrony.

Przywołał także słowa republikańskiego prezydenta Ronalda Reagana:

Nie tak dawno temu republikański prezydent Ronald Reagan grzmiał: panie Gorbaczow, zburz ten mur. Teraz, mój poprzednik, były republikański prezydent, mówi Putinowi: rób, co do diabła chcesz.

Biden poruszył także wątek NATO i ocenił jego siłę militarną:

Dzisiaj NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek. W poprzednim roku do Sojuszu przywitaliśmy Finlandię, a tylko tego ranka Szwecja oficjalnie wstąpiła do NATO, a ich premier jest dzisiaj z nami. Panie premierze, witamy w NATO –najsilniejszym w historii sojuszu militarnym jaki powstał.

Dodał, że „historia patrzy na nas”, i że jeśli USA przestaną wspierać Ukrainę, to wprowadzi w poważne ryzyko ten kraj, Europę i cały wolny świat:

Moja wiadomość do prezydenta Putina jest bardzo prosta: Nie odejdziemy. Nie ukłonimy się. Ja się nie ukłonię.

Atak na Kapitol[edytuj | edytuj kod]

Podczas swojego wystąpienia wspomniał także o ataku na Kapitol 6 stycznia 2021:

Mój poprzednik i niektórzy tu z was chcą pogrzebać prawdę o 6 stycznia. Ja tego nie zrobię. To jest moment, by mówić prawdę i pogrzebać kłamstwa. Oto prosta prawda: nie można kochać swojego kraju tylko, jeśli się wygrywa.

Podkreślił, że szturm na Kapitol był największym zagrożeniem dla Ameryki od czasu wojny secesyjnej.

Prezydent Biden o aborcji[edytuj | edytuj kod]

Biden następnie przeszedł do tematu aborcji, poruszając sprawę Roe v. Wade, która w 2022 została unieważniona:

Jak większość Amerykanów, również uważam, że [prawo] Roe v. Wade było dobre. Ale mój poprzednik dążył do całkowitego unieważnienia tego prawa.

Powiedział, że dzięki wyrokowi, który unieważnił prawo do aborcji doszło do chaosu, wymieniając m.in. Teksas, w którym władze federalne odmówiły aborcji kobiecie, u której stwierdzono śmiertelne schorzenie płodu i w efekcie została zmuszona do ucieczki ze stanu.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Biden powiedział o inlfacji, która w Ameryce spadła z 9% do 3%. Wspomniał także o utworzenie 15 milionów nowych miejsc pracy. Dodał, że USA mają obecnie najlepszą gospadarkę na świecie, wyprzedzając Chiny, które, jak podkreślił, prowadzą nieuczciwą politykę gospodarczą. Odpowiedział także na zarzuty o jego wieku:

Podczas mojej kariery często mówiono mi, że jestem albo za młody, albo za stary. Problem, przed którym dziś stoimy, nie polega na tym, jak starzy jesteśmy, ale jak stare są nasze idee. Nienawiść, gniew, zemsta, odwet - to są jedne z najstarszych idei. Ale nie możemy przewodzić Ameryce z starymi ideami, które tylko nas cofają

Zakończenie[edytuj | edytuj kod]

Na koniec Biden powiedział, że widzi przyszłość dla wszystkich Amerykanów, kraj dla nich. Samego siebie określił „prezydentem wszystkich Amerykanów”:

Ponieważ wierzę w Amerykę. Wierzę w jej mieszkańców. Jesteście powodem dla którego nigdy nie byłem aż takim optymistą jeśli chodzi o przyszłość. Budujmy więc tę przyszłość razem! Pamiętajmy kim jesteśmy! Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]