Przejdź do zawartości

Donald Tusk na granicy: mamy do czynienia z wojną hybrydową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 maja 2024
Premier Donald Tusk

11 maja 2024 premier Donald Tusk pojechał na granicę polsko-białoruską. Podczas wizyty Tusk zapowiedział powstanie nowoczesnych fortyfikacji na całej granicy z Białorusią.

Tusk o granicy: bardzo ważny punkt[edytuj | edytuj kod]

Szef rządu spotkał się w sobotę z żołnierzami Wojska Polskiego i Straży Granicznej. Podczas wizyty Tusk podkreślił jak bardzo ważnym punktem jest teren na granicy Polski z Białorusią:

Przyjechałem tutaj po to, żeby zarówno dowódcy, jak i ich podkomendni, nie mieli żadnych wątpliwości, że państwo polskie i polski rząd jest z nimi w każdej sytuacji na granicy. Chcę aby także polska opinia publiczna wiedziała co raz więcej o niezwykle trudnej służbie i misji wszystkich ludzi zaangażowanych w obronę polskiej granicy. Tak naprawdę mamy do czynienia z postępujący wojną hybrydową.

Tusk dodał również:

Chcę, żeby nie było wątpliwości: państwo o agresywnych zamiarach wobec Polski, jakim jest Białoruś, współorganizuje ten proceder na polskiej granicy. Stąd potrzebna jest współpraca wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski.

Tusk: cała Europa będzie musiała zainwestować w polską granicę[edytuj | edytuj kod]

Tusk poinformował, że w związku z „narastającym zagrożeniem ze strony reżimu prezydenta Łukaszenki i z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej (...), rozpoczęliśmy intensywanie prace nad nowoczesną fortyfikacją”. Szef rządu przekazał, że:

(Fortyfikacje) będą powstawały na całej polskiej granicy, która jest nie tylko zewnetrzną granicą Polski, ale i Unii Europejskiej.

W związku z tym szef rządu zapowiedział, że:

Cała Europa będzie musiała — i wiem, że to uzyskamy — zainwestować w swoje bezpieczeństwo, inwestując we wschodnią granicę Polski.

Na koniec zadeklarował:

Nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Tak jak postanowiliśmy już dawno, że nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie wtedy, kiedy myślimy o wyposażeniu żołnierzy Wojska Polskiego w najnowocześniejszą broń, nie będzie także limitów jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy i inne służby, takie jak straż graniczna, policja tu działające, mogą i będą mogły liczyć na nas także w przyszłości.

Źródła[edytuj | edytuj kod]