Przejdź do zawartości

2022-04-03: Rosja grozi Wikipedii grzywną w wysokości 4 mln rubli za relacjonowanie wojny na Ukrainie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 3 kwietnia 2022

W czwartek, 31 marca, rosyjski państwowy urząd - Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Masowej (Roskomnadzor) - zagroził nałożeniem na Wikipedię kary w wysokości 4 mln rubli, jeśli nie usunie ona informacji o wojnie na Ukrainie z artykułu ru:Вторжение России на Украину (polska wersja Inwazja Rosji na Ukrainę (2022)).

Roskomnadzor określił treść artykułu jako "niewiarygodne materiały o znaczeniu społecznym, a także inne niedozwolone informacje" i oskarżył Wikipedię o celowe wprowadzanie Rosjan w błąd, ale nie podał, które konkretnie informacje chce usunąć. Jednak wytyczne wydane przez rząd Rosji zabraniają na przykład określania konfliktu mianem wojny. Takie prawo skłoniło wiele niezależnych rosyjskich agencji informacyjnych i dziennikarzy do zamknięcia działalność albo opuszczenia kraj.

W wydanym wcześniej ostrzeżeniu agencja stwierdziła, że Wikipedia zawiera "niedokładne informacje na temat specjalnej operacji wojskowej w celu ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej na rzecz demilitaryzacji i de-nazyfikacji Ukrainy".

Artykuł w Wikipedii określa te twierdzenia jako niepoparte dowodami. Podano w nim również informacje o śmierci zarówno ukraińskich cywilów, jak i rosyjskich żołnierzy.

Rzecznik Wikimedia Foundation, w wypowiedzi dla npr.org powiedział, że rząd rosyjski prosił o zmiany dwukrotnie - 1 marca i 29 marca. Dodał, że "Wikimedia Foundation wspiera podstawowe prawo każdego człowieka do dostępu do wolnej, otwartej i weryfikowalnej informacji; ta eskalacja nie zmienia naszego zaangażowania."

Fundacja odpowiedziała na te wcześniejsze żądania, twierdząc, że "groziły one cenzurą", a usunięcie informacji może mieć "życiowe konsekwencje" dla tych, którym odmówiono dostępu do nich.

Według Wikimedia Foundation, do 8 marca angielska strona Wikipedii poświęcona wojnie została obejrzana 11 milionów razy i miała odpowiedniki w 99 innych językach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]