2022-03-24: Ukraina: WHO potwierdza 64 ataki na punkty medyczne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, czwartek, 24 marca 2022

24 marca WHO opublikowała raport, na którym potwierdziła 64 ataki na ukraińskie placówki medyczne. Tekst opisuje także problemy ukraińskiej służby zdrowia i kroki, jakie podjęła organizacja WHO w celu przeciwdziałaniu kryzysowi.

22 marca WHO potwierdziło 64 ataki (od 24 lutego do 21 marca) na punkty medyczne, które spowodowały 15 śmierci i zraniły 37 osób.

Według raportu opublikowanego 24 marca blisko 7 milionów ludzi musiało zmienić swoje dotychczasowe miejsce pobytu. Liczba uchodźców zbliża się do 4 milionów. 1 na 4 Ukraińców musiało zmienić miejsce przebywania. 1 na 3 cierpi na choroby przewlekłe.

Szpitale zajmują się rannymi i nie oferują podstawowych usług związanych z opieką zdrowotną. Niemal połowa aptek na Ukrainie została zamkniętych. Wielu pracowników służby zdrowia zostało przesiedlonych lub jest niezdolna do pracy. Blisko 1000 placówek służby zdrowia nie jest w stanie udzielać świadczeń zdrowotnych przez braki w kadrach, dostępności lekarstw. Wstrzymano także szczepienia przeciwko COVID-19 i inne rutynowe. Przed wojną każdego dnia szczepiło się 50 000 ludzi na koronawirusa. Dotychczas 175 000 mieszkańców Ukrainy się zaszczepiło na wirusa SARS-CoV-2.

WHO twierdzi, że współpracuje z ukraińskim rządem. W raporcie napisano o m.in. otwarciu centrum operacyjnego w polskim Rzeszowie. Za jego pośrednictwem wysłano dotychczas ponad 100 ton sprzętu medycznego do Ukrainy. 18 marca ciężarówka organizacji dotarła do północno-wschodniej części Ukrainy, która przewiozła materiały medyczne o krytycznym znaczeniu. Ponad 20 zespołów medycznych zostało wysłanych do Ukrainy, Polski, Mołdawii.

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że punkty medyczne nigdy nie powinny być celem ataków. WHO przewiduje pogłębienie się problemów służby zdrowia na Ukrainie i większej liczby uchodźców.

Źródła[edytuj | edytuj kod]