Przejdź do zawartości

2022-03-21: Zełenski przed Knesetem: dochodzi do próby zniszczenia narodu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 marca 2022
Prezydent Wołodymyr Zełeński podczas wideopołączenia z Jerozolimą (20 marca 2022 roku)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński odwiedzający szpital z rannymi cywilami, okaleczonymi podczas rosyjskich nalotów (17 marca 2022 roku)

W niedzielę 20 marca 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił z Kijowa przed parlamentem Izraela. Do przemówienia doszło przez wideopołączenie z Jerozolimą. Przy telebimach transmitujących wystąpienie na zewnątrz zgromadzili się proukraińscy demonstranci.

Podczas wystąpienia Zełeński powiedział, że właściwym miejscem do prowadzenia kolejnych rozmów pomiędzy Ukrainą a Rosją byłaby Jerozolima. Poprosił polityków izraelskich o pomoc w zorganizowaniu mediacji. Wskazał również, że izraelskie uzbrojenie defensywne jest wysoce cenione na świecie i w obronie Ukrainy jest bardzo potrzebne. Podczas przemówienia nie zabrakło wątków symbolicznych. Zełenski m.in. przytoczył rocznicę powołania niemieckiej partii NSDAP, która doprowadziła do władzy Adolfa Hitlera, a którą utworzono 24 lutego – w tym samym dniu, co 102 lata później gdy Rosjanie wkroczyli do Ukrainy. Zełenski w dramatyczny sposób charakteryzował też dzisiejsze cele Rosjan w stosunku do Ukraińców porównując je zarówno do zamiarów nazistów niemieckich w stosunku do społeczności żydowskich w Europie jak i do wrogości obecnych sąsiadów państwa Izrael.

Nasi sąsiedzi chcą widzieć nas martwych. Historie Ukraińców i Żydów przeplatają się. Jesteśmy w różnych sytuacjach, ale mamy wspólny problem. Zniszczenie narodu, kultury i imienia Ukrainy.

— Wołodymyr Zełenski, podczas przemówienia do Knesetu, 20 marca 2022 roku

Źródła[edytuj | edytuj kod]