Przejdź do zawartości

2022-03-09: Polska jest gotowa przekazać samoloty MiG-29 USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 marca 2022
MiG-29

8 marca władze Polski wyraziły gotowość do przekazania samolotów MiG-29 do dyspozycji Stanów Zjednoczonych. Przy tym Polska ma otrzymać od USA podobne samoloty.

Samoloty mogą już zostać przemieszczone do amerykańskiej bazy Ramstein. Od tego czasu USA będą miały wolną rękę w wykorzystaniu tych maszyn.

Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie jej podobnych samolotów. Jest gotowa do uzgodnienia porozumienia odnośnie zakupu tych maszyn.

Działanie wykonano po konsultacjach rządzących Polską.

Rząd III Rzeczypospolitej zwrócił się także do innych państw NATO będących w posiadaniu samolotów MIG-29 o poczynienie podobnych działań.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział że takie rozwiązanie "budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego" oraz "nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia". "Według naszego wywiadu przekazanie MiG-ów byłoby mylnie odebrane przez Rosję jako eskalacja".

Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland stwierdziła, że polskie oświadczenie to "zaskakujący ruch".

Rzecznik Rosji Dmitriji Pieskow na konferencji prasowej określił przekazanie MiG29 Ukrainie jako "bardzo niepożądany i potencjalnie niebezpieczny scenariusz. Ministerstwo Obrony przedstawiło już wyjaśnienia dotyczące możliwości korzystania przez Ukrainę z jakichś innych lotnisk do lotów bojowych".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za chęć pomocy. Wspomniał że jest to kwestia logistyki. Prosił o szybsze i zdecydowane działania. Powołał się na ludzkie życie.

Służby prasowe Niemiec przekazały, że "Pytanie, czy NATO powinno dostarczyć Ukrainie polskie samoloty MiG-29, nie jest obecnie przedmiotem dyskusji". Dodano, że wszelkie decyzje powinny zapobiec zamieszaniu się NATO w wojnę na Ukrainie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]