Przejdź do zawartości

2022-02-26: Prezydent Ukrainy: Turcja zamknęła cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 lutego 2022
Cieśnina Bosfor w Stambule (2006)
Grafika: Bertil Videt

26 lutego 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że Turcja zgodziła się na zamknęcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich statków.

Володимир Зеленський
@ZelenskyyUa

ang: I thank my friend Mr. President of 🇹🇷 @RTErdogan and the people of 🇹🇷 for their strong support. The ban on the passage of 🇷🇺 warships to the Black Sea and significant military and humanitarian support for 🇺🇦 are extremely important today. The people of 🇺🇦 will never forget that!


Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoganowi i mieszkańcom Turcji za ich silne wsparcie. Zakaz przepływu rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znaczące wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne. Ukraińcy nigdy tego nie zapomną!

2:27 PM · 26 lut 2022 · Twitter for iPhone

Jak podał Wprost, jeden z tureckich urzędników powiedział dziennikarzom, że prezydent Erdogan nie obiecał zamknięcia cieśnin. Dodał też, że Turcja nie podjęła na razie żadnych kroków w tym kierunku.

Ambasada Rosji w Turcji poinformowała za pośrednictwem agencji prasowej Interfax, że „nie otrzymała żadnych oficjalnych powiadomień ze strony tureckiej w sprawie zamknięcia cieśnin dla rosyjskich okrętów wojennych”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]