Przejdź do zawartości

2022-02-22: Rosyjskie siły wkroczyły na Ukrainę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 lutego 2022
Flaga Ukrainy

22 lutego rosyjskie siły wkroczyły na terytorium Ukrainy pod pretekstem obrony niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

We wtorek 22 lutego 2022 roku Władimir Putin polecił nad ranem ministerstwu obrony Rosji wysłanie rosyjskich "sił pokojowych" do Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Według Rosji, mają one stać na straży obu tych podmiotów, których niepodległość Rosja uznała dzień wcześniej, 21 lutego 2022, co ogłosił Władimir Putin w orędziu do narodu.

21 lutego 2022 Andrzej Duda na Twitterze stwierdził, że zostaną wprowadzone sankcje. Na godzinę 10:00 22 lutego zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z udziałem premiera, ministrów oraz szefów służb. Póki co jej wyniki nie zostały ogłoszone.

Andrzej Duda
@AndrzejDuda

W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast!

21 lut 2022

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson poinformował, że w związku z akcjami Rosji zostaną nałożone na nią sankcje. Mają one dotykać nie tylko podmioty z Donieckiej i Ługańskiej RL, ale całej Rosji i być możliwie dotkliwe dla rosyjskiej gospodarki.

Z kolei 22 lutego, kilka godzin po tym, jak świat opłynęła wiadomość o ostatnich działaniach Rosji, niemiecki kanclerz Olaf Scholz ogłosił na konferencji prasowej, że Niemcy wstrzymują certyfikację (a w praktyce oddanie do użytku) gazociągu Nord Stream 2. Jako powód podał rosyjską decyzję o uznaniu "republik ludowych" w Doniecku i Ługańsku:

Putin zrywa z Kartą Narodów Zjednoczonych i ze wszystkimi porozumieniami prawa międzynarodowego, które kraj ten zawarł w ciągu ostatnich 50 lat. Należy respektować integralność i suwerenność każdego kraju oraz niezmienność granic. Rosja nie ma żadnego poparcia społeczności międzynarodowej dla swoich działań.

— Olaf Scholz (tłumaczenie za money.pl)

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, otwarcie używa słowa "inwazja" podważając pokojowy, zdaniem Rosji, charakter działań wojskowych na Ukrainie. W swoim wystąpieniu 22 lutego 2022 zadeklarował:

Jeśli Rosja będzie kontynuowała tę inwazję, będziemy przygotowani w kontekście sankcji

— Joe Biden (tłumaczenie za onet.pl)

Pokojowe zamiary Rosji podważa także NATO:

– Rosja nadal planuje pełnoskalowy atak na Ukrainę. Widzimy ciągłe gromadzenie sił, które wychodzą z miejsc dyslokacji i są w gotowości bojowe.

— sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (tłumaczenie za onet.pl)

Reakcje polskich sił politycznych i organizacji społecznych

[edytuj | edytuj kod]
Prawo i Sprawiedliwość
@pisorgpl

🇵🇱🛡🇺🇦 Polska musi być bezpieczna, Ukraina musi być ocalona. To interes całej Europy.

22 lut 2022


Donald Tusk
@donaldtuskEPP

W chwili kiedy Rosja demonstracyjnie anektuje ukraińskie terytoria, Europa musi pamiętać, że tylko odwaga i nieustępliwość powstrzymają agresora. Wierzę, że nam ich nie zabraknie w godzinie próby i zrobię wszystko, aby tak się stało.

22 lut 2022

Jeszcze 21 lutego polskie partie Partia Możemy oraz Libertarianie wyraziły sprzeciw wobec działań Władimira Putina.

22 lutego solidarność z Ukrainą wyraziło "Stowarzyszenie FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej"

FemGlobal
@fem_global

Do ukraińskich przyjaciół, 🇺🇦 Stowarzyszenie "FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej" wyraża oburzenie wczorajszą decyzją Władimira Putina o uznaniu niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Wyrażamy pełną solidarność z Ukrainą.

22 lut 2022

Źródła

[edytuj | edytuj kod]