Przejdź do zawartości

2021-08-18: Uganda: legalizacja minispódniczek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 sierpnia 2021

16 sierpnia 2021 roku sąd konstytucyjny Ugandy uchylił prawo zakazujące noszenie minispódniczek w miejscach publicznych. Ustawa z roku 2014 została uznana za niezgodną z konstytucją Ugandy.

Pięciu sędziów jednogłośnie oświadczyło, że prawo zakazujące noszenia krótkich spódniczek jest niezgodne z konstytucją Ugandy. Ponadto, jak twierdzą, zniesienie tego zakazu nie wpłynie na wzrost przestępczości w społeczeństwie. Zmiana prawa to skutek działań organizacji feministycznych i koncentrujących się na ochronie praw człowieka. Uganda Women's Network oceniła, że zakaz noszenia spódniczek sięgających powyżej kolan nie gwarantuje konstytucyjnej równości płci.

Wprowadzone w 2014 roku prawo zakazywało wszelkich przejawów „nieschludnego” ubioru w miejscach publicznych i środkach masowego przekazu. Zakazuje m.in. noszenia strojów odsłaniających pępek lub dekolt, paznokci dłuższych niż 3 centymetry czy sandałów u mężczyzn. Deklarowaną przyczyną wprowadzenia regulacji była chęć ochrony kobiet i dzieci. Przeciwnicy przepisu o minispódniczkach twierdzili, że jej skutkiem jest wzmożona agresja względem kobiet.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]