Przejdź do zawartości

2021-08-02: Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 2 sierpnia 2021 i noc 2/3 sierpnia 2021

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 sierpnia 2021
Pogoda

Polska znajduje się na tyłach oddalającego się niżu, którego ośrodek obecnie znajduje się w rejonie Petersburga. Do kraju napływa znacznie chłodniejsza, choć nadal dość chwiejna masa powietrza polarnego morskiego. Dość silny wiatr w ciągu okresu ważności prognozy będzie występował jeszcze w dolnej części troposfery, podczas gdy w środkowej i górnej troposferze prędkość przepływu powietrza będzie odbywała się z niewielką prędkością. Na wszystkich poziomach będzie występował wiatr zachodni i południowo-zachodni.

W ciągu dnia pod wpływem energii CAPE dochodzącej do ok. 500-800 J/kg rozwiną się w wielu miejscach rozproszone komórki burzowe dające krótkotrwałe intensywne opady deszczu oraz burze. Ponieważ wodność troposfery znacznie spadnie (PW do 24-28 mm), ryzyko wystąpienia szczególnie silnych opadów będzie mniejsze niż w dniach ostatnich. W najsilniejszych rdzeniach opadowych nie można wykluczyć opadów drobnego gradu. Brak korzystnych warunków kinematycznych (DLS nieznacznie powyżej 10 m/s, MLS i LLS poniżej 10 m/s) sprawi, że komórki burzowe będą niezorganizowane, a ich czas trwania nie będzie długi. Możliwe są niewielkie burze wielokomórkowe w postaci klastrów. Wolne przemieszczanie się burz sprawi, że lokalnie podczas ich wystąpienia mogą pojawić się większe sumy opadowe oraz niewielkie podtopienia. W związku z większą wartością SBCAPE dostępną z dolnych 2 km troposfery nie da się wykluczyć kilku przypadków lejków kondensacyjnych bądź rozwinięcia się słabej trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem. Pod wieczór i w pierwszej części nocy burze będą zanikać.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 02.08.2021 i noc 02/03.08.2021”, opublikowanego w serwisie lowcyburz.pl na licencji CC-BY 4.0 (więcej informacji).