Przejdź do zawartości

2022-09-25: Huragan Fiona uderza w część Karaibów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 25 września 2022

W tym tygodniu część Karaibów została dotknięta przez huragan 4. kategorii Fiona, który spowodował szkody w kluczowej infrastrukturze wodnej i energetycznej. Wiatr wiał z prędkością około 209 km na godzinę. Pojawiły się doniesienia o ulewnych deszczach i powodziach błyskawicznych. Głównie dotkniętym obszarem było Portoryko, gdzie zginęły co najmniej cztery osoby, a 80% wyspy pozostało bez prądu. Szacuje się, że 1,3 mln domów i firm w pozostało bez prądu.

Jeden zgon odnotowano na Gwadelupe, a dwa na Dominikanie, gdzie prezydent Luis Abinader ogłosił trzy wschodnie prowincje strefami klęski żywiołowej. Jeden z mieszkańców twierdził, że prowincja La Altagracia została dotknięta znacznie mocniej w wyniku obecnych zdarzeń niż przez huragan Maria w 2017 roku. Fiona następnie uderzyła w wyspy Turks i Caicos. Zastępca gubernatora Anya Williams zgłosiła powszechne przerwy w dostawie prądu. Następnie huragan przemieścił się na północ w kierunku Bermudów.

We wtorek Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego wysłała zespół do Portoryko, aby oszacować szkody. Wsparcie dla tych działań zadeklarował gubernator Pedro Pierluisi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]