Przejdź do zawartości

2023-03-28: Tornado w Kalifornii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 marca 2023
Kalifornia na mapie Stanów Zjednoczonych

22 marca 2023 roku tornado uderzyło w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii, powodując, według National Weather Service, niewielkie obrażenia u jednej osoby i uszkadzając co najmniej 17 budynków.

National Weather Service oceniło, że szczytowa siła wiatru tornada osiągnęła około 180 kilometrów na godzinę), klasyfikując je jako EF-1; Było to najsilniejsze tornado w hrabstwie od 1983 roku.

Narodowa Służba Pogodowa odnotowała, że tornado, przesuwając się w kierunku Los Angeles, poobijało pojazdy, zniszczyło świetliki, zmiażdżyło dach budynku, rozcięło słup energetyczny i wyrwało z korzeniami szeroki na stopę pień sosny.

We wtorek tornado o sile EF-0 uszkodziło 25 mobilnych domów w Carpinteria, w hrabstwie Santa Barbara i, według pracowników National Weather Service, wyrządziło niewielkie szkody drzewom na pobliskim cmentarzu.

Tornada są rzadkie w Kalifornii - średnie roczne szacunki dla stanu wahają się od mniej niż 10 do 11 - i, jak donosi National Oceanic and Atmospheric Administration, rzadko budują siłę lub osiągają długowieczność.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Sources[edytuj | edytuj kod]