Przejdź do zawartości

2021-03-21: Zmarł prezydent Tanzanii John Magufuli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 marca 2021

17 marca 2021 roku, w wieku 61 lat, zmarł prezydent Tanzanii John Magufuli, o czym poinformowała wiceprezydent Samia Suluhu Hassan.
Magufuli był pierwszym prezydentem Tanzanii, który zmarł w trakcie swojej kadencji.

27 lutego przestał pojawiać się publicznie, wówczas w kraju zaczęto spekulować, że zakaził się koronawirusem, lecz przedstawiciele władz uspakajali i twierdzili, że informacje na temat złego stanu zdrowia prezydenta są plotkami[uwaga 1].

W związku ze śmiercią prezydenta w kraju ogłoszono 14-dniową żałobę narodową. Telewizja państwowa zaczęła emitować żałobne i religijne pieśni.

— Reuters

Pogrzeb prezydenta planowany jest na 26 marca 2021.

W wyborach z 2020 roku Magufuli uzyskał 84% głosów[uwaga 2].

Jak stanowi konstytucja Tanzanii, do końca pięcioletniej kadencji Magufuliego (rozpoczętej w 2020 roku) jego rolę pełnić będzie wiceprezydent Samia Suluhu Hassan. Tym samym będzie to pierwsza kobieta, sprawująca urząd prezydenta Tanzanii. Więcej o tym piszemy TUTAJ

Propaganda sukcesu prezydenta Johna Magufuli

[edytuj | edytuj kod]

Magufuli utrzymywał w przeszłości, że w związku z odmawianiem modlitw Tanzania jest wolna od koronawirusa SARS-CoV-2. W związku z tym tą wersją medialną władze kraju wiosną zdecydowały o zaprzestaniu podawania do informacji publicznej liczby nowych zakażeń wirusem.

Przyczyna śmierci

[edytuj | edytuj kod]

Według oficjalnej informacji zmarł w wyniku choroby serca, z którą już od kilku lat miał do czynienia.

Uwagi

[edytuj kod]
  1. 15 marca wiceprezydent Samia Suluhu Hassan apelowała, by opinia publiczna nie dawała wiary zagranicznym plotkom na temat prezydenta
  2. Zdaniem opozycji ówczesne wybory nie były w prawidłowy sposób przeprowadzone.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]