Samia Suluhu Hassan została pierwszą w historii kobietą prezydent Tanzanii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 marca 2021
Flag of Tanzania.svg
Samia Suluhu Hassan in May 2017.jpg

19 marca 2021 roku Samia Suluhu została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta Tanzanii

W piątek urząd głowy państwa objęła 61-letnia polityk Samia Suluhu, pełniąca dotychczas rolę wiceprezydent kraju.

Okoliczność nominacji nowej prezydent[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednią przyczyną nominacji było ogłoszenie śmierci prezydenta Johna Magufuli (o czym piszemy TUTAJ)

Nominacja wynika z zapisów Konstytucji Tanzanii, która przewiduje iż w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Tanzanii, jego miejsce zajmuje wiceprezydent. Tym samym stała się pierwszą kobietą na stanowisku Prezydenta Tanzanii. Kadencja nominowanego w ten sposób prezydenta trwa do końca kadencji prezydenta, który umarł podczas sprawowania urzędu.

Dotychczasowy prezydent został po raz pierwszy wybrany w 2015 roku. W październiku ubiegłego roku rozpoczą swoją drugą pięcioletnią kadencję.

Samia Suluhu przysięgę prezydencką składała z dłonią spoczywającą na Koranie. Była wówczas ubrana w hidżab. Uroczystość zaprzysiężenia miała miejsce w stolicy kraju, Dar es Salaam. Tym samym stała się pierwszą kobietą na stanowisku Prezydenta Tanzanii. Jest ona również pierwszym prezydentem pochodzącym z należącego do Tanzanii Zanzibaru.

Misja nowej pani prezydent[edytuj | edytuj kod]

Cquote1.svg To jest czas, by pogrzebać dzielące nas różnice i zjednoczyć się jako naród. To nie jest czas na wskazywanie palcem, ale czas na trzymanie się za ręce i wspólne kroczenie na przód. Cquote2.svg

— oświadczenie Samii Suluhu po zaprzysiężeniu

Dodała także że zmarły prezydent Magufuli wiele ją nauczył.

Cquote1.svg Był moim mentorem i wystarczająco mnie przygotował. Cquote2.svg

— komentarz Samii Suluhu Hassan na temat swojego poprzednika

Zdaniem analityków przed nową prezydent stoi misja uzdrowienia kraju, dotychczas bardzo podzielonego za kadencji Magufuliego.

Będzie też miała za zadanie zbudować własne zaplecze polityczne, aby móc efektywnie rządzić.

Kolejną istotną kwestią, która stoi przed nową prezydent jest decyzja, czy kupić szczepionki przeciw COVID-19. Poprzednik był bowiem sceptyczny i zdystansowany wobec przeciwdziałania pandemii. Lekceważył też związane z nią zagrożenie.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Agencja Reutera określa nową prezydent jako „spokojną zwolenniczkę konsensusu”. W nowej prezydenturze upatruje potencjalnego kontrastu wobec sposobu sprawowania władzy przez „populistę Magufuliego”, określanego też przydomkiem „buldożer”[uwaga 1]. Poprzednia prezydentura cechowała się między innymi:

  • częstymi arbitralnymi aresztowaniami
  • zawieszaniem działalności stacji telewizyjnych i radiowych krytycznych wobec władzy
  • blokowaniem mediów społecznościowych
Cquote1.svg Z nową przywódczynią Tanzania ma szansę na ożywienie demokracji i wkroczenie na drogę przestrzegania praw człowieka Cquote2.svg

— opinia organizacji Human Rights Watch

Uwagi[edytuj kod]

  1. Przydomek ten wynika z forsowania przez Magufuliego swojej polityki. Był on też krytykowany za nietolerowanie sprzeciwu wobec swoich decyzji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]