2019-10-12: Ekslibrisy „z cerkiewkami Zamojszczyzny” na wystawie w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 października 2019

Roman Mucha i jego córka Marzanna. Ekslibrisy” to tytuł 103. wystawy otwartej 8 października 2019 r. w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu. Galeria działa od 23 października 1990 r.

Na wystawie pokazano 40 ekslibrisów Romana Muchy, wszystkie są linorytami, a tematyka ich to przede wszystkim drewniane cerkiewki Zamojszczyzny i Roztocza, ale również obiekty zabytkowe innych okolic naszego kraju, w tym wiele sakralnych. Są także motywy przyrodnicze, krajobrazy ale także bardzo ciekawe portrety wybitnych Polek i Polaków np. Maria Kuncewiczowa, Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, Bolesław Leśmian, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska. To nie tylko piękne ekslibrisy, ale jednocześnie znakomita dokumentacja drewnianych zabytków cerkiewnych tego regionu. Wypracował własny styl artystyczny , bardzo niekonwencjonalny, choć bardzo realistyczny. Piękno, harmonia i spokój wywierają na oglądających duże wrażenie.

Córka Romana Muchy, Marzanna Mucha jest reprezentowana przez 30 ekslibrisów o nieco podobnej tematyce – zabytkowe obiekty sakralne Polski południowej, w tym także cerkiewki. Ale np. ekslibrisy dla Biblioteki Publicznej Miasta St. Warszawy mają za temat rysunku książkę, kaganek, orła i obiekty architektoniczne stolicy. Są także postacie ludzi i obiekty przyrodnicze.

Oboje twórcy związani są z Tomaszowem Lubelskim (Roman Mucha zmarł 6 marca 2017, jest pochowany na tamtejszym cmentarzu). Oboje też niezależnie od ekslibrisów są autorami obrazów olejnych, grafik warsztatowych a Marzanna Mucha ma w dorobku np. ubiory malowane na jedwabiu. Niektóre ekslibrisy Marzanny Muchy są nieco podobne w stylu i tematyce do ekslibrisów ojca, choć sporo jest w innym stylu.

Uczy w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim przedmiotu wiedza o kulturze.

Można na wystawie obejrzeć także grafiki, które ekslibrisami nie są, nie mają owego sakramentalnego napisu „ex libris” i nie pełnią tej roli, choć nazwiska osób na nich uwiecznionych są związane z ekslibrisem np. Bożena Woś z Ostrowa Wlkp. Ale także upamiętniają ważne obiekty i wydarzenia np. Word Trade Center czy Millenium.

Wystawa będzie czynna do 3 lutego 2020 r., wstęp wolny.

Wystawie towarzyszy katalog opracowany przez Mirosława Zbigniewa Wojalskiego (który Galerię zainicjował i cały czas jako wolontariusz prowadzi na I piętrze Domu Kultury 502 na Widzewie-Wschodzie w Łodzi przy ul. A. Sacharowa), opatrzony numerem ISBN 978-83-86699-85-8 a powielony przez Dom Kultury 502, rozdawany bezpłatnie. Katalog jest czarno-biały, choć niektóre ekslibrisy są barwne.

Galeria została 23 września 2018 r. uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Równocześnie taką samą honorową odznaką Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował 6 współpracowników Galerii.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]