Przejdź do zawartości

2019-09-30: Kornel Morawiecki nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 września 2019

30 września w wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki w ostatnim czasie walczył z rakiem trzustki.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku. Z wykształcenia był fizykiem, ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1970 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a następnie pracował na uniwersytecie i politechnice we Wrocławiu.

Był działaczem opozycji antykomunistycznej w okresie PRL-u. W 1968 roku brał udział w strajkach studenckich. Na przełomie maja i czerwca 1982 roku założył organizację Solidarność Walcząca.

Kornel Morawiecki kilkukrotnie zgłaszał swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. W 2010 roku zajął w nich ostatnie, 10. miejsce. W 2015 roku został posłem wybranym z listy Kukiz’15. Został wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę na marszałka seniora Sejmu VIII kadencji.

Po rezygnacji z członkostwa w klubie Pawła Kukiza został przewodniczącym koła i partii Wolni i Solidarni. W 2019 roku został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu nr 59.

27 września 2019 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem państwowym w Polsce.

Informację o śmierci ojca premiera Mateusza Morawieckiego potwierdził rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller:

Piotr Müller – rzecznik rządu
@PiotrMuller

Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki – Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili.

1:07 PM · 30 wrz 2019

Źródła[edytuj | edytuj kod]