Przejdź do zawartości

Happening Ryszarda Petru: na podstawie umowy zlecenia w wigilię pracował w Biedronce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 7 stycznia 2025
Ryszard Petru (2016)

24 grudnia 2024 roku Ryszard Petru na podstawie umowy zlecenia pracował w jednym ze stołecznych dyskontów sieci Biedronka. Był to jego happening przeciwko wolnej Wigilii.

Od 8 listopada 2024 roku trwały prace w Sejme nad projektem Lewicy ws. wolnej Wigilii. Pomysł ten z sejmowej mównicy krytykował Ryszard Pietru, twierdząc, że „gospodarka jest ważniejsza”. Poseł twierdził też, że wysłał do 30 organizacji, przedsiębiorców, związków zawodowych branżowych pytanie, jak wolna Wiligia wpłynie na ich funkcjonowanie.

Ryszard Petru już w listopadzie zapowiedział na X, że zatrudni się w wigilię w Biedronce. Wypowiedź tę skomentowała Partia Razem, która 23 listopada 2024 roku napisała: „To nie spółka skarbu państwa, do tego trzeba mieć kwafilikacje”. Ryszard Petru odniósł się do tego na Facebooku, twierdząc, że da radę.

23 grudnia 2024 roku Ryszard Petru przekazał, że siecią, jaką wybrał do pracy w Wigilię, jest Biedronka. Nie ujawnił jednak adresu sklepu, jednak zdradził, że będzie to „na południu Warszawy, po lewej stronie Wisły”. Przekazał także, że będzie zarabiał 29 złotych na godzinę, a pracował będzie w godz. 6–13. Dodał, że nie będzie tylko siedział na kasie, ale „robił to, co każdy kasjer w sklepie (...) wykładać towar, przygotowywać i wykładać pieczywo”.

W Wigilię memy nt. pracującego Petru zdominowały portale społecznościowe. Wyśmiewały one jego udział w wywiadach, pracę na pokaz, a także wyśmiewały rządy tzw. Koalicji 15 października, skoro po roku nawet Ryszard Petru musiał dorabiać w supermarkecie.

Ryszard Petru zakończył pracę ok. 14. Stwierdził, że „praca jest ważna, z pracy tworzy się dobrobyt Dodał, że „praca była ciężka, ale nie bardzo ciężka” i że jest „zmęczony, ale nie wykończony”.

Ryszard Petru zapowiedział także, że otrzymane ubrania robocze przekaże na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Odbiór akcji

[edytuj | edytuj kod]

Akcja została negatywnie odebrana przez zdecydowaną część społeczeństwa. Wśród klientów sklepów krytykowano, że Petru przeszkadza w zakupach, a także że jego zatrudnienie się w sklepie miałoby sens, gdyby pracował tak dłużej niż jeden dzień.

Swój głos w sprawie wyraziła m.in. Marianna Schreiber, która stwierdziła, że Ryszard Petru ośmiesza pracujących w Biedronce ludzi.

Sprawę skrytykowało także wielu aktywistów. Jan Śpiewak na swoim kanale w serwisie YouTube dodał 29 grudnia 2024 roku film pt. Ryszard Petru: Mentzen fajnej Polski. W opisie dopowiedizał, że jest to jego „krótki nieobiektywny portret złotego dziecka Leszka Balcerowicza”. Przedstawił w nim historię wpadek i decyzji Ryszarda Petru, odnosząc się jednocześnie do sprawy wigilijnej pracy w Biedronce.

PAP opublikowała wnioski z raportu Kolektywu Analitycznego Res Futura, który przeanalizował odbiór akcji w sieci. Ocenił odbiór akcji jako „miążdżąco negatywny”, co ma się rzadko zdarzać. Według badania, tylko 2 proc. opinii zawierało „śladowe docenienie nietypowego gestu polityka, choć z zastrzeżeniami co do jego wykonania”, 8 proc. było neutralnych, a 90 proc. było negatywnych. Zarzuty to: „podważanie autentyczności działań” (50 proc.), „zarzuty wspierania pracy w Wigilię, co stoi w sprzeczności z postulowanymi wartościami rodzinnymi” (30 proc.), kontrowersje wokół polityka, m.in. wypowiedź o „święcie 6 króli” czy wyjazd na Maderę.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]