Przejdź do zawartości

2019-09-28: Odbyła się konferencja PTTK „Łódzkie na szlaku – w 100-lecie powstania województwa”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 września 2019

27 września 2019 r. w siedzibie CFK PTTK w Łodzi ul. Wigury 12A odbyła się konferencja PTTK „Łódzkie na szlaku – w 100-lecie powstania województwa”, której organizatorami byli: Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca oraz redakcja „Wędrownika” – czasopisma RPK PTTK.

Konferencję prowadzili – Andrzej Danowski, dyrektor CFK PTTK w Łodzi, i Izabela Rucińska, redaktor naczelna „Wędrownika”.

Zebrani wysłuchali kilku referatów:

  • Lucyna Wachecka-Kotkowska prof. dr hab. UŁ – „Stulecie województwa łódzkiego (1919-2019) w zbiorach kartograficznych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego” z wieloma ciekawymi mapami
  • Ryszard Bonisławski – „Dziedzictwo kulturowe województwa” – w trakcie referatu obejrzeliśmy ponad 200 zdjęć zabytków architektury, przyrody, kultury z całego województwa
  • Paulina Grzelak – „Przyrodnicze atrakcje województwa łódzkiego – co koniecznie warto zobaczyć?”
  • Zdzisław Kryściak – „O Łowiczu trochę inaczej, pospacerujmy razem”
  • Filip Tomaszewski, Ewa Szelągowska – „Zabytkowe młyny jako element turystyki kulturowej”
  • Magdalena Pawlak – „Edukacja regionalna w kształceniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym – kilka refleksji”

Andrzej Kobalczyk ze Skansenu Rzeki Pilicy, chory, na konferencję nie mógł przyjechać, ale z treścią jego referatu „Pilica – dziedzictwo wciąż odkrywane” można się zapoznać, czytając s. 19–23 „Wędrownika” nr I-II (432-433) 2019.

Zresztą treść pozostałych referatów została również zamieszczona w tym numerze czasopisma „Wędrownik”.

W trakcie dyskusji Wasz wikireporter, nawiązując do zwiedzania Łowicza i informacji o zamku w Łowiczu, wspomniał, że w 1535 r. na zamku zmarł Maciej Drzewicki (1467-1535) z Drzewicy (ziemia opoczyńska), herbu Ciołek, duchowny i dyplomata, arcybiskup, prymas Polski, który był przez 18 lat biskupem włocławskim i dla niego został w 1516 r. wykonany pierwszy polski ekslibris. Ten ekslibris został pokazany na polskim znaczku pocztowym z 2017 r. (pierwszy dzień obiegu 3 grudnia 2017).

Referaty zostały ciepło i ze zrozumieniem przyjęte, wszak większość uczestników konferencji to byli doświadczeni krajoznawcy i turyści z szeregów PTTK na czele z prezesem Łódzkiego Oddziału PTTK Ryszardem Mamenasem.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia wystawy niemal 100 zdjęć ilustrujących i rozszerzających poszczególne referaty.

Konferencja była dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości