2019-06-16: Spotkanie autorskie Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 czerwca 2019


Aleksandra Ziółkowska-Boehm spotykała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Łodzi już pięciokrotnie (2008, 2009, 2011, 2013, 2014) mówiąc o swoich kolejnych książkach (kilka związanych z Melchiorem Wańkowiczem). Tym razem 12 czerwca 2019 promowała książki „Wokół Wańkowicza” i „Pisarskie delicje”.

Łodzianka (swoje dzieciństwo opisała w „Ulica Żółwiego Strumienia”) ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, był sekretarką i twórczą asystentką Melchiora Wańkowicza, który zapisał jej swoje archiwum. Mieszkała w Polsce, w Kanadzie, w USA, kraj rodzinny odwiedza często. Wydaje wiele książek w kraju, w języku polskim, takze w języku angielskim w USA. Redagowała też 16 tomów serii „Melchior Wańkowicz. Dzieła” do każdego pisząc posłowie.

„Wokół Wańkowicza” to nowe, uzupełnione (m.in. o materiały z IPN) wydanie dwóch książek o twórczości i osobie Melchiora Wańkowicza, zamieszczone nowe wątki, teksty powstałe od 1975 r., zaraz po śmierci pisarza i teksty wspomnieniowe - i o tym mówiła słuchaczom licznie mimo upału zgromadzonym na sali. Druga książka „Pisarskie delicje”to bardzo oryginalny zapis różnorodnych spotkań z czytelnikami, z osobami udzielającymi informacji o ludziach i wydarzeniach, o losach nietuzinkowych ludzi, których spotykała w świecie. O reportażach literackich i książkach, które często żyją swoim życiem niekiedy wbrew zamierzeniom autora. Autorka mówiła, że nierzadko nie publikowała przez lata pozyskanych wiadomości, czasem wbrew naleganiom osób będących źródłem informacji. Opowiadała też o zabawnych perypetiach związanych z książkami i czytelnikami, często zadziwiających i zabawnych, słowem o tytułowych „delicjach”.

Na zdjęciach widać dwa stosy książek na stoliku, jeden to pochodzące ze zbioru Biblioteki książki Melchiora Wańkowicza a drugi, tak samo wysoki, to książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm.

Uczestnicy spotkania otrzymali papierowe wydanie przygotowanego na tę okazję 24-stronicowego Biuletynu Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi tzw. BIBiK-u, nr 4 (174), dostępnego także w internecie na stronie www.wbp.lodz.pl w dziale Wydawnictwa własne. Trzem poprzednim spotkaniom także towarzyszyły BIBiK-i (58, 83, 126). Na spotkaniu byli dwaj bracia autorki.

Spotkanie prowadził wicedyrektor Biblioteki Piotr Bierczyński (także autor tekstów w BIBiK-u), a filmował jak zawsze Jacek Wystop.

Informację o jednym z poprzednich spotkań autorki w WBP umieścił w wikinews Wasz wikireporter [1].

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.