2019-05-11: Ekslibrisy Juliusza Szczęsnego Batury na 102. wystawie w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 maja 2019


7 maja 2019 r. otwarto w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi 102. wystawę 102 ekslibrisów autorstwa Juliusza Szczęsnego Batury z Augustowa.

Widzewską Galerię Ekslibrisu w Łodzi prowadzi nieprzerwanie od 1990 r. Mirosław Zbigniew Wojalski kolekcjoner ekslibrisów. To jedna z 5 takich galerii w Polsce, najstarsza.

Galeria została 23 września 2018 r. uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Równocześnie taką samą honorową odznaką Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował 6 współpracowników Galerii (Krzysztof Góra, Stanisław Jakuszewski, Bohdan Kieszkowski, Jan J. Zienkiewicz, Ryszard Bandosz, Mieczysław Borkowski) a Włodzimierz Rudnicki też współpracownik Galerii został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Juliusz Szczęsny Batura jest autorem ponad 1400 ekslibrisów, głównie linorytów (wiele dwubarwnych) ale i plastikorytów o różnorodnej tematyce rysunku. Jego ekslibrisy były pokazywane w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu przedtem 4-krotnie (1994, 2001, 2007, 2012).

Ekslibrisy Juliusza Szczęsnego Batury są specyficzne, mają niepowtarzalny urok, są niezwykle charakterystyczne. Każdy z nich jest inny, ale ze wszystkich emanuje wewnętrzne ciepło, humanizm, radość, pogoda ducha, przekazane w ciekawej formie ludycznej, często w konwencji bajkowej, o ostro zarysowanych konturach i liniach. Na wielu ekslibrisach widzimy ludzi, o wyraźnie pokazanych twarzach i dużych oczach, głównie kobiety, z instrumentami muzycznymi i bez, „baby-ryby” czyli syreny, amazonki, tancerki etc., choć i listonosza i ułana i motocyklistę i mnóstwo innych egzemplifikacji męskich postaci. Są i fantastyczne stwory i znany nam zwierzyniec, nie zawsze w postaci realistycznej. Rozpoznać jednak nam się udaje ptaki (bodaj najwięcej), ryby, motyle, konie, psy, koty, smoki etc. Widzimy ogromne bogactwo zwierząt, roślin, kwiatów, ale i bogate instrumentarium świata techniki służącej człowiekowi – balon, samolot, helikopter, pojazd kosmiczny, lokomotywa, samochód, rower, motocykl, skuter, zabawki mechaniczne, aparat fotograficzny, także wiatrak i przeróżne budowle.

Wystawie towarzyszy katalog „Juliusz Szczęsny Batura. Ekslibrisy” opracowany przez Mirosława Zbigniewa Wojalskiego (ISBN 978-83-88638-82-4), rozdawany bezpłatnie.

Wystawa czynna do 7 października 2019 r.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]