2017-11-30: Promocja książki „Sekrety Łodzi część 2” Anny Kulig i Jacka Pyrzyńskiego 2017

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 listopada 2017


Łodzianie pewnego listopadowego dnia 2017 roku, wieczorem, tłumnie stawili się w sali restauracyjnej „Malinowa” łódzkiego Grand Hotelu, ale nie, aby zjeść kolację, lecz spotkać się z autorami i wydawcą książki „Sekrety Łodzi część 2”. Autorzy to Anna Kulig i Jacek Pyrzyński zaś wydawca to Michał Koliński Dom Wydawniczy „Księży Młyn” ISBN 978-83-7729-263-1. Spotkanie prowadził Piotr Wesołowski. Fragmenty tekstu czytała dwójka aktorów Teatru Powszechnego.

Książka opisuje kilkadziesiąt sensacyjnych wydarzeń i osób z nimi związanych, pochodzących z Łodzi czy regionu.

To zarówno Jadwiga Andrzejewska aktorka jak i Krystyna Skarbek – pierwsza dziewczyna Bonda, Jadwiga Wajsówna z Pabianic, polska lekkoatletka, medalistka olimpijska, John Factor biznesmen, polityk, szmugler alkoholu w USA w czasach prohibicji, brat Maxa Factora, urodzonego w Zduńskiej Woli, znanego na całym świecie twórcy kosmetyków, Eliasz Stumann, łódzki fotograf, który jako jeden z nielicznych pod koniec XIX w. fotografował nie tylko obiekty łódzkie ale i… zmarłych w trumnach, bo takie wówczas były zwyczaje.

Kolejne z opowiadań ma także intrygujący tytuł „Szyfrant z Łasku, którego bał się Stalin”.

Także miejsca i wydarzenia: powojenny legendarny SPATiF al. Kościuszki 33/35 czy stacja Łódź Kaliska, gdzie 14 sierpnia 1929 zderzył się pociąg towarowy wiozący bawełnę do Widzewskiej Manufaktury z pociągiem wiozącym żołnierzy 28. Pułku Strzelców Kaniowskich. Albo jak trunkiem dostarczanym przez fabryki i… apteki w 1896 leczono choroby żołądka i duszy, jego nieodłącznej towarzyszki.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.