2017-11-30: 7 Salon Ciekawej Książki 2017 w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 listopada 2017


7 Salon Ciekawej Książki odbył się w dniach 24 – 26 listopada 2017 r., zorganizowany przez Międzynarodowe Targi Łódzkie w Hali EXPO-ŁÓDŹ, przy al. Politechniki 4

W ubiegłych latach Salon odbywał się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, tym razem odbył się na powierzchni o 30% większej. Swoją ofertę zaprezentowało ok. 100 wystawców, wśród których były największe firmy wydawnicze, w tym sporo wydawnictw łódzkich. Było wiele różnorodnych stoisk z książkami dla dzieci, obleganych przez dzieci. W ciągu 3 dni miłośnicy czytania mieli możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego, zakupu bestsellerów i nowości książkowych oraz wzięcia udziału w spotkaniach z popularnymi autorami. Wśród wydarzeń towarzyszących ważne miejsce zajęły warsztaty edukacyjne i zabawy dla dzieci i młodzieży promujące zamiłowanie do książek i rozwijające nawyk czytania.

Gośćmi specjalnymi 7 Salonu Ciekawej Książki byli: niemiecka pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 2009 r. - Herta Müller oraz laureatka Nagrody Literackiej Nike Olga Tokarczuk. W niedzielę 26 listopada autorki wzięły udział w Panelu Mistrzowskim pt. „Europa – Demokracja – Literatura” którego organizatorem w ramach Festiwalu „Puls Literatury” był Dom Literatury w Łodzi. Odbyły się także spotkania autorskie prawie 100 autorów książek dla dzieci ale i dla dorosłych. Zwróciło moją uwagę stoisko promujące jedną książkę „Komornik” jednego autora – Tomasza Cze. W trakcie Salonu odbyło się wiele różnorodnych spotkań, wspomnę tylko niektóre np. „Przecław Smolik zapomniany promotor awangardy artystycznej i twórca łódzkich muzeów” które miało na celu przypomnienie zasłużonego dla kultury w Łodzi w okresie międzywojennym samorządowca i bibliofila, pierwszego prezesa Towarzystwa Bibliofilów w Łodzi od 1927 r. a Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zorganizowało prowadzone przez Joannę Podolską dyrektor Centrum spotkania „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb – powieść o łódzkim getcie oraz „Patriotyzm po bałucku”.

Wśród wielu, wielu innych było spotkanie z Moniką Sznajderman poświęcone najnowszej książce autorki pt. „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”. A także spotkanie z Anną Kulik oraz Jackiem Perzyńskim poświęcone książce pt. „Sekrety Łodzi cz. 2” wydanej przez Dom Wydawniczy „Księży Młyn” z Łodzi.

W ramach STREFY FANTASTYKI odbyły się spotkania z autorami książek fantasy i s-f oraz panele dyskusyjne, których uczestnicy dyskutowali m.in. o popkulturze fikcyjnych światów stworzonych przez literaturę popularną, o tym w jaki sposób współczesna nauka odnosi się do różnych wizji roztaczanych przez literaturę science-fiction, jak wyglądała sztuka medyczna w Europie na długo przed wynalezieniem antybiotyków oraz co się stało z mitologią słowiańską.

Jednocześnie z 7 Salonem Ciekawej Książki odbywały się Targi Prezentów Świątecznych „MIKOŁAJEK”. Na obydwie imprezy obowiązywał jeden bilet wstępu. W sobotę dzieci miały wstęp bezpłatny, a w niedzielę emeryci.

Dodatkowe informacje w artykule w "Dzienniku Łódzkim" 25-26 listopada 2017 Matylda Witkowska "W Łodzi rozpoczął się VII Salon Ciekawej Książki. Gościem specjalnym jest noblistka Herta Müller".

Krytyczne sprawozdane ze spotkania zamieściła "Gazeta Wyborcza" http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,22705612,salon-ciekawej-ksiazki-w-lodzi-wielu-bledow-mozna-bylo-uniknac.html

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.