2017-05-02: Zapowiedź zmiany polityki Hamasu - realne obietnice czy sprytna zagrywka?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 maja 2017

Palestyńska organizacja Hamas ogłosiła w poniedziałek rano nowy program ugrupowania. Jak pisze Associated Press, program wydaje się być bardziej pragmatyczny, co ma na celu wyjście Hamasu z międzynarodowej izolacji.

Jak mówi przywódca Hamasu Chaled Meszal, ich nowym celem jest „wyzwolenie” całej Palestyny na rzecz islamskiego ruchu wyzwoleńczego. W swojej wypowiedzi podkreślił, że nie są już częścią panarabskiego Bractwa Muzułmańskiego.

Izrael nie przyjął do wiadomości takiego obrotu spraw i zarzucił Hamasowi, że jest to jedynie sprytna zagrywka, aby zneutralizować wizerunek organizacji w oczach Europy i USA. Meszal na pewno złagodził wizerunek Hamasu biorąc pod uwagę poprzednie wypowiedzi, które bezpośrednio nawoływały do zniszczenia państwa Izrael. Teraz już nie tylko zaprzestali słownej agresji, ale ogłosili, że zgadzają się na „przejściowe państwo palestyńskie”.

Na temat zmiany wizerunku Hamasu wypowiedział się również rzecznik prezydenta Izraela Dawid Keyes: „ Hamas próbuje oszukać świat, ale to mu się nie uda”. Słowa Chalida Maszala wydają się być dziwne zwłaszcza w kontekście konfliktu, który miał miejsce zaledwie 3 lata temu. Izrael odrzuca nową politykę i przypomina, że rakiety Hamasu zawsze będą skierowane w ich obywateli.

Zarówno ze strony Izraela jak i Hamasu na horyzoncie od wielu lat nie było widać nawet chęci poprawy relacji. Może być to związane z drugą organizacją - Fatah, która również dąży do wyzwolenia Palestyny jednak stara się nawiązać poprawne stosunki z Izraelem. Możliwość wyeliminowania konkurencji Hamasu jaką jest Fatah dałoby wiele nowych możliwości terytorialnych. Również poprawa stosunków z Izraelem byłaby przepustką do poprawy relacji z państwami zachodnimi, a samo określenie polityki i ustalenie zasad mogłoby utorować drogę do pojednania z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, na której czele stoi obecnie Abbas - uważa Reuters.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • – Polska Agencja Prasowa, 2 maja 2017