2015-08-18: Zamach terrorystyczny w centrum Bangkoku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 18 sierpnia 2015
Terroryzm
Misja stabilizacyjna w Iraku
PiractwoWojna z terroryzmem
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
2015-08-18: Zamach terrorystyczny w centrum Bangkoku

Co najmniej 22 osóby nie żyją, a 123 zostały ranne po poniedziałkowym ataku bombowym na hinduistyczną kaplicę Erawan (San Phra Phrom) w turystycznej części Bangkoku.

Do zdarzenia doszło 17 sierpnia o 18:56 czasu lokalnego, czyli w godzinach wieczornego szczytu. Jako miejsce zamachu sprawcy wybrali handlowo-hotelową dzielnicę Ratchaprasong. Świątynia była poświęcona bóstwie Brahmie i była atrakcją turystyczną. Prawdopodobnie terroryści użyli tzw. rurobomby wypełnionej trotylem o promieniu rażenia co najmniej 100m. Powstał krater o średnicy 2 metrów. Przybyli na miejsce ratownicy odnaleźli wiele zmasakrowanych ciał, a ranne zostały osoby nawet kilkaset metrów od wybuchu. Znaczna część poszkodowanych zmarła w szpitalu. Przeszukawszy teren, policja znalazła i rozbroiła kolejne materiały wybuchowe. Ofiary śmiertelne pochodzą głównie z Tajlandii (10) i Chin (4), a także Hongkongu (2), Malezji (2), Filipin (1) i Singapuru (1)[1][2][3][4]. Początkowo sądzono, że bomba umieszczona była na motocyklu. Aktualnie policja i lokalne media uznają, że znajdowała się ona na ławce przy ogrodzeniu kaplicy.

Incydent może mieć związek z niestabilną sytuacją w kraju. Od czasu zamachu stanu rządzi nim junta wojskowa, na południu działa muzułmańska partyzantka, jak również dochodziło do antyrządowych wystąpień. Jednak szef wojska i wiceminister obrony Udomdej Sitabutr stwierdził, że "Nie pasuje to do incydentów na południu Tajlandii. Tego rodzaju bomby nie są używane do południu". Zdaniem szefa miejscowej policji Somyota Poompanmuanga atak ten był bezprecedensowy. Nie przyznaje się do niego żadna organizacja. Tajski minister obrony Prawit Wongsuwan stwierdził, że "Sprawcy chcieli zniszczyć gospodarkę i turystykę, do incydentu doszło w środku dzielnicy turystycznej".

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do turystów w Tajlandii o zachowanie ostrożności[5].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]