Przejdź do zawartości

2014-10-29: Wybrano głos II linii warszawskiego metra (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 października 2014

29 października 2014 ogłoszono zwycięzcę plebiscytu na głos II linii warszawskiego metra. W pociągach jeżdżących od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego usłyszymy zapowiedzi czytane przez Macieja Gudowskiego.

O godz. 13:15 na peronie stacji C10 Rondo ONZ zgromadziły się władze stolicy, przedstawiciele Polskiego Radia, Metra Warszawskiego i AGP Metro oraz dziennikarze. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa zaprezentowali zebranym na peronie gościom wyniki przeprowadzonego w dniach od 13 do 26 października plebiscytu.

Ze wstępnie wybranej osiemnastki kandydatów do głównego głosowania przeszła szóstka:

  1. Krystyna Janda – aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka i felietonistka
  2. Danuta Stenka – aktorka teatralna, filmowa i radiowa
  3. Małgorzata Tułowiecka – dziennikarka Polskiego Radia
  4. Marzena Wyczółkowska – dziennikarka Polskiego Radia
  5. Maciej Gudowski – lektor telewizyjny, radiowy i teatralny
  6. Andrzej Matul – lektor i dziennikarz radiowy pracujący w Programie I Polskiego Radia.
Fragment zwycięskich zapowiedzi stacji odtworzonych po ogłoszeniu wyników

Mieszkańcy stolicy mogli oddawać głosy na swoich faworytów za pośrednictwem strony internetowej radia oraz SMS-ów. Z pierwszego sposobu skorzystano około 49000 razy, natomiast z drugiego około 3000. Z łącznej liczby około 52000 ważnych głosów 47%, czyli w przybliżeniu 25000, oddano na zwycięzcę. Maciej Gudowski nie pojawił się na stacji podczas wydarzenia, ale odtworzono nagrane przez niego zapowiedzi stacji i film z wypowiedzią lektora, w której dziękuje za oddane na niego głosy. Po ogłoszeniu wyników Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała na pytania reporterów, a następnie jeszcze raz odtworzono zwycięskie zapowiedzi wszystkich stacji centralnego odcinka II linii metra.

Wydarzenie było również okazją do zwiedzenia stacji, którą jako pierwszą sprawdzało miasto i metro po oddaniu inwestycji przez wykonawcę. Obecnie przeprowadzane są odbiory pozostałych stacji, które powinny potrwać do 6 listopada. Następnie nowo powstałe obiekty zostaną sprawdzone m.in. przez straż pożarną, sanepid i Urząd Transportu Kolejowego. Na 9 listopada władze zaplanowały dzień otwarty II linii metra, podczas którego będzie można zwiedzić wszystkie przystanki. Uruchomienie przewozów z Woli na Pragę natomiast prawdopodobnie nastąpi w okolicach świąt Bożego Narodzenia.