Przejdź do zawartości

2013-02-20: Koleje Małopolskie ruszą na tory już na przełomie 2014 i 2015 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 20 lutego 2013
Transport
KolejLotnictwo

W związku z bardzo złą sytuacją finansową Przewozów Regionalnych radni i zarząd województwa Małopolskiego rozważają możliwość powołania własnej spółki przewozowej. Koleje Małopolskie miały by wyjechać na tory na przełomie 2014 i 2015 roku.

Zgodnie z ustawą o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP z 2000 roku spółki kolejowe takie jak Przewozy Regionalne mają prawo się zadłużać, jednak nie wolno im ogłosić upadłości. Komisja Europejska wskazała tę klauzulę jako nie zgodną z prawem i nakazała rządowi nowelizację tej ustawy. Nowelizacja taka będzie decydująca dla losów Przewozów Regionalnych. Ta spółka kolejowa nie ukrywa, że jej zobowiązania przekraczają obecnie wartość jej majątku.

Upadłość przewozów regionalnych będzie stanowić duży problem dla Samorządu Województwa Małopolskiego odpowiedzialnego za organizację transportu na terenie swojego województwa.

Według Romana Ciepieli wicemarszałka województwa małopolskiego. W Małopolsce zainteresowanie przewozami kolejowymi jest na tyle duże iż powołanie własnej spółki może być władz województwa opłacalne. - Bez względu na przyszłość PR robimy swoje, kupujemy nowe składy i analizujemy, przy jakich parametrach i uwarunkowaniach własna spółka będzie mogła egzystować - powiedział dla Gazety Wyborczej wicemarszałek.

Według wicemarszałka realnym terminem uruchomienia własnej spółki będzie przełom 2014 i 2015 roku kiedy województwo będzie dysponować już 21 własnymi, nowoczesnymi składami. Do tego czasu Polskie Linie Kolejowe powinny także zakończyć trwające obecnie remonty głównych linii kolejowych przebiegających przez teren województwa.

Wicemarszałek Ciepiela Podkreśla także, że chce uniknąć kłopotów jakie pojawiły się po przejęciu przewozów w województwie przez Koleje Śląskie. Województwo jeśli nie będzie to tego zmuszone będzie chciało przejąć początkowo 3 linie aglomeracyjne kluczowe dla transportu między Krakowem a pozostałymi częściami województwa i dopiero w późniejszym czasie zakup nowego taboru i przejmowanie od Przewozów Regionalnych kolejnych tras. Zarząd województwa w ubiegłym roku ogłosił przetarg na opracowanie studium - Analiza powołania spółki samorządu województwa - Koleje Małopolskie.


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości