Przejdź do zawartości

Koncepcja kolejowych szprych CPK idzie do kosza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

22 kwietnia Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Spółka CPK rezygnuje z planu budowy linii zbiegających się promieniście w porcie w Baranowie. Z oryginalnych założeń zostaje tylko Igrek a większość tras będzie wyznaczana od nowa.

Dziennik przytacza słowa Zbigniewa Szafrańskiego, szefa rady nadzorczej CPK, które powiedział na spotkaniu z branżą kolejową, m.in. przedstawicielami wykonawców czy organizacji przewoźników.

Odłączamy się mentalnie od modelu piasty i szprych. To jest wizja jednego człowieka, niekoniecznie najlepsza

Według poprzedniego planu piastą miało być lotnisko w Baranowie, a szprychami wybiegające z niego w różne części kraju linie kolejowe, dzięki którym czas dojazdu do portu z największych polskich miast miał wynieść maksymalnie 2 godz. 30 min.

Założenie, że wszystkie linie kolejowe będą się zbiegać w jednym punkcie, z perspektywy gospodarczej i społecznej nie ma uzasadnienia

– mówi dla DGP Zbigniew Szafrański.

Zbigniew Szafrański w radzie nadzorczej CPK zasiada od 5 lutego 2024 r., kiedy został powołany przez zgromadzenie wspólników a 18 kwietnia został jej przewodniczącym.

Stanowisko to jest zgodne z zapowiedziami Maciej Laska z grudnia 2023, który jeszcze nie jako pełnomocnik CPK informował, że priorytetem będzie oddanie do użytku kolei dużych prędkości czyli linii "Y", która ma połączyć Warszawę, Łódź z Poznaniem i Wrocławiem.

Zobacz także[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]