Przebudowa linii kolejowej Będzin - Sosnowiec - Katowice wchodzi w kolejną fazę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 kwietnia 2024
Budowa nowego przystanku Sosnowiec - Środula
Rozbudowa linii kolejowej o nowe tory
Przystanek Katowice Brynów; w tle po prawej widoczna zamknięta kopalnia Wujek, dla pracowników której powstał przystanek

W kwietniu 2024 została podpisana kolejna umowa na przebudowę połączenia kolejowego od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach. Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zakładana jest w nim rozbudowa linii kolejowych z dwóch do czterech torów - pod kątem oddzielenia ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego oraz tworzenia Kolei Metropolitalnej.

Modernizacja pozwoli wykluczyć sytuacje, tak dobrze znane pasażerom Kolei Śląskich, gdy to z powodu opóźnień pociągów dalekobieżnych konieczna była korekcja rozkładu jazdy pociągów obsługujących aglomerację śląsko-zagłębiowską, a co za tym idzie – spóźnienia do pracy czy szkoły. Linia zwiększy swoją przepustowość, będzie mogło kursować po niej więcej pociągów. Przebudowana zostanie również sieć trakcyjna, istniejące tory i urządzenia do sterowania ruchem kolejowym.

W ramach prac zmodernizowane zostaną stacje: Sosnowiec Główny, Katowice Zawodzie, Katowice i Katowice Ligota. Pojawią się również nowe przystanki: Sosnowiec Środula (ul. Chemiczna), Katowice Morawa, Katowice Uniwersytet (w rejonie ul. Paderewskiego), Katowice Akademia (ul. Damrota/Francuska) i Katowice Kokociniec (ul. Szadoka). Stacja Katowice Brynów zostanie przeniesiona bliżej autostrady A4. W ramach modernizacji w grudniu 2023 z ruchu pasażerskiego wyłączona została stacja Będzin a rozpoczęła się budowa nowego przystanku Sosnowiec Środula. Nowy przystanek będzie miał dwa perony jednokrawędziowe przy skrajnych torach.

Cała inwestycja przewidziana jest na lata: 2023 – 2027.

Źródła[edytuj | edytuj kod]