2012-02-04: Brytyjczycy deportowani z USA przez wpis na Twitterze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 lutego 2012

Dwóch Brytyjczyków zostało zatrzymanych i deportowanych z USA z powodu wpisu jaki umieścili na jednym z portali społecznościowych. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych podejrzewał ich o przygotowywanie ataku terrorystycznego, choć znajomi chcieli się po prostu zabawić.

Uwagę służb bezpieczeństwa zwrócił najprawdopodobniej wpis z 3 stycznia:

3 weeks today, we’re totally in LA pissing people off on Hollywood Blvd and diggin’ Marilyn Monroe up!

Informujący o planowanym przez Emily'ego Bantinga wyjeździe do miasta aniołów i zapowiadający: wkurzanie ludzi na Bulwarze Hollywood i wykopanie Marylin Monroe.

Szalę podejrzeń przelał jednak późniejszy tweet:

Free this week, for quick gossip/prep before I go and destroy America.

Który można tłumaczyć jako chęć zniszczenia Ameryki ale w brytyjskim slangu oznaczającym również imprezowanie na maksa.

Potencjalni terroryści zostali zatrzymani i przesłuchani zaraz po przylocie do Stanów. Ich bagaże zostały dokładnie przeszukane, jednak nic nie wskazywało na to by przygotowywali się do zamachów. Służby bezpieczeństwa nie dały wiary ich tłumaczeniom jakoby miał być to jedynie żart. Z braku poważniejszych dowodów, po 12 godzinach, zostali deportowani z powrotem do ojczyzny. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych odmówił komentarza w tej sprawie.

Internauci powinni być świadomi, że ich działania w sieci są monitorowane i mogą ponosić konsekwencje nawet z głupich żartów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]