Przejdź do zawartości

2012-01-06: Łódź: odbyły się pierwsze konsultacje projektu strategii rozwoju miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 stycznia 2012
Prezentacja zapisów strategii

Odbyło się pierwsze z trzech spotkań warsztatowych, podczas których łodzianie mają okazję przedstawić swoje pomysły na rozwój Łodzi.

Seria spotkań do których władze miasta zaprosiły mieszkańców ma doprowadzić do zapoznania łodzian z założeniami Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta Łodzi 2020+. Dokument ten był przygotowywany przez urzędników od kwietnia 2011 roku i teraz nastał etap konsultacji z mieszkańcami - wybrany model tworzenia strategii został nazwany managersko-konsultacyjnym i polega na uzyskaniu opinii mieszkańców o zaproponowanych zapisach.

W pierwszym spotkaniu, które dotyczyło założeń strategii (wizji) wzięło udział około 100 osób, które zostały podzielone na sześć zespołów. Każda grupa posiadała swojego moderatora (zewnętrzni moderatorzy z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich - OPUS). Przez ponad dwie godziny mieszkańcy opowiadali o swoich pomysłach na Łódź i o tym w jakim mieście chcieliby mieszkać za 10 lat. Dodatkowo w każdej grupie osoby zostały poproszone o wyrażenie swoich opinii o zaproponowanej w strategii wizji ("najszybciej rozwijająca się metropolia środkowoeuropejska") oraz jej filarach (filar I – Łódź otwarta na świat, filar II – Łódź zadbana, atrakcyjna i aktywa).

Obecny tylko na początku spotkania wiceprezydent Arkadiusz Banaszek powiedział: "Cieszymy się, że tak liczne grono łodzian i przedstawicieli różnych środowisk stawiło się na dzisiejszym spotkaniu, a to świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców przyszłością Łodzi. Dziękuję w imieniu władz miasta tym, którzy nad tym dokumentem pracowali oraz tym, którzy wniosą do niego swoje uwagi i opinie".

Niestety na prezentacji wyników pracy poszczególnych grup zostali już tylko pracownicy departamentu strategii Urzędu Miasta. A spotkanie pokazało, że uczestniczący w konsultacjach łodzianie mają inną wizję miasta niż włodarze. Mieszkańcy podczas warsztatów mówili, że chcą za 10 lat mieszkać w mieście czystym, bezpiecznym i wspierającym lokalną przedsiębiorczość. W wielu grupach pojawiały się takie sformułowania jak "miasto o wysokiej jakości życia", "miasto dobrze wewnętrznie skomunikowane", "miasto czyste", "miasto zielone".

Wizje Łodzi przedstawione przez mieszkańców zostaną spisane przez moderatorów i przedstawione władzom miasta. Jak powiedział dyrektor departamentu strategii i rozwoju Urzędu Miasta Łodzi Wojciech Rosicki: "Będziemy modyfikowali projekt strategii, nie przygotowaliśmy go dla siebie, tylko dla miasta. Po wszystkich warsztatach powstanie raport, a zespół złożony z pracowników magistratu zdecyduje, które propozycje zostaną uwzględnione. Dopuszczamy nawet możliwość zmiany wizji".

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 13 stycznia 2012 (godzina 17.00 - 20.00, Duża Sala Obrad UMŁ, ul. Piotrkowska 104) - "Łódź otwarta na świat", zbieranie opinii na temat wykorzystania potencjału gospodarczego i infrastrukturalnego miasta.
  • 14 stycznia 2012 (godzina 10.00 - 23.00, Duża Sala Obrad UMŁ, ul. Piotrkowska 104)- "Łódź zadbana, atrakcyjna i aktywna", zbieranie opinii na temat poprawy jakości przestrzeni publicznej oraz wzroście poziomu kapitału społecznego i kulturowego miasta.


Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości