Przejdź do zawartości

2011-12-16: Wielka Brytania: aktywiści blokują deportację 75 tamilskich uchodźców

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 grudnia 2011

W Wielkiej Brytanii aktywiści działający przeciwko deportacjom zablokowali drogi dojazdowe do więzienia dla imigrantów Colbrook, by powstrzymać zaplanowaną na wczoraj deportację grupy tamilskich imigrantów z powrotem na Sri Lankę. Blokadę uzasadniali możliwością represji, w tym tortur, w tym kraju w ramach kary za ucieczkę.

O godzinie 11:00 czasu lokalnego protest-blokadę zainicjowała piątka aktywistów antydeportacyjnych, którzy fizycznie własnymi ciałami, oraz przy pomocy specjalnie skonstruowanego statywu zablokowali główną drogę dojazdową do dwóch ośrodków deportacyjnych – Clonbrook i Harmondsworth. Z czasem zaczęła się do nich przyłączać coraz większa grupa osób, w tym członkowie lokalnych społeczności tamilskich.

W ramach solidarności z przypadającym na dziś Dniem Akcji Bezpośrednich, starali się fizycznie uniemożliwić wywiezienie grupy 75 tamilskich uchodźców na lotnisko, skąd mieli zostać przetransportowani na Sri Lankę. Obecni na miejscu naoczni świadkowie donosili, że autobus wiozący imigrantów z więzienia Harmondsworth, z powodu blokady zawrócił z powrotem w kierunku więzienia.

Aktywiści podnoszą, że nie można pozwolić na transport uchodźców na Sri Lankę, gdyż jest wielce prawdopodobne, że spotkają ich tam represje i tortury. Start samolotu, którym imigranci mieli zostać przetransportowani zaplanowany był na godz. 15:30.

Adwokat jednego z więzionych imigrantów, który miał być dzisiaj deportowany na Sri Lankę uważa, że decyzje Brytyjskiej Agencji Granicznej o deportacji tej grupy uchodźców zostały podjęte w oparciu o stare, nieaktualne dane i są bezpodstawne.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]