Przejdź do zawartości

Program „Czyste Powietrze” został zawieszony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 grudnia 2024

28 listopada 2024 roku zawieszone zostało przyjmowanie nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Kontrowersje budzi przede wszystkim brak uprzedzenia o tej decyzji.

Czyste Powietrze to program dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą pozwalający na dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła.

Zawieszenie

[edytuj | edytuj kod]

28 listopada 2024 roku zawieszone zostało przyjmowanie nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Program ma obecnie „skupić się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków”.

O sprawie poinformowała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapewniła, że zawieszenie programu jest chwilowe i zostanie on ponownie uruchomiony na wiosnę przyszłego roku.

Decyzję tłumaczył Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW. Powodem zawieszenia są nadużcycia w programie:

Trzeba skończyć ze 100-procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta

Reakcje

[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o zawieszeniu programu skrytykował m.in. Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego, który stwierdził, że decyzja ta uderza we właścicieli gospodarstw domowych, którzy planowali skorzystać z programu.

Jestem przerażony stopniem niekompetencji zarządu NFOŚiGW, który z dnia na dzień bez żadnej zapowiedzi wyłączył możliwość składania wniosków. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś od tygodnia zbierał faktury, już chciał złożyć ten wniosek i nagle w sposób absolutnie niezapowiedziany dowiaduje się o tym, że nie będzie mógł tego zrobić

Polski Alarm Smogowy zwrócił się do Donalda Tuska o pilne wznowienie przyjmowania wniosków o dofinansowanie wymiany starych pieców grzewczych. Na swojej stronie uruchomił także licznik odmierzający zawieszony czas programu.

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zapytana, co z osobami, które są w trakcie remontu, zbierały faktury i zamierzały złożyć wniosek, stwierdziła, że nie ponosi wniosku za zamiary ludzi. Dodała także, że program został zawieszony z dnia na dzień, aby uniknąć dyskusji. Jan Śpiewak określił to jako „niepoważne”.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]