2011-11-13: UNESCO i COL wydały zalecenia na temat otwartych zasobów edukacyjnych dla szkolnictwa wyższego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 listopada 2011

UNESCO oraz Commonwealth of Learning (COL), opublikowały zalecenia, w jaki sposób używać otwartych zasobów edukacyjnych (OER) w szkołach wyższych. 20-stronicowy dokument z wytycznymi informuje, że liczba studentów z aktualnych 165 milionów wzrośnie do 260 milionów w 2025 roku oraz że jest zauważalnie zdecydowany wzrost publikacji i korzystania z prac innych na wolnych licencjach.

Dokument wzywa rządy do zapewnienia, aby materiały produkowane przy użyciu środków państwowych były udostępniane na otwartej licencji oraz do stworzenia warunków politycznych, które zachęcą do produkcji i stosowania otwartych zasobów edukacyjnych i podniesienia rangi OER w ramach systemu edukacji. Wytyczne wskazują, że uczelnie powinny w swoich programach rozwojowych brać pod uwagę otwarte zasoby edukacyjne. Wspomina o specjalnym frameworku do publikacji, który jest potrzebny do publikowania Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Uniwersytety muszą wziąć odpowiedzialność za zapewnienie wykładowcom i studentom dostępu do komputerów, procedury administracyjnej oraz dostępu do OER.

W dokumencie prosi się także nauczycieli z uniwersytetów o współpracę w kwestii otwartych zasobów edukacyjnych, o publikowanie zasobów, które stworzyli własnoręcznie, na odpowiedniej licencji OER. Komunikacja pomiędzy gronem wykładowców a zaangażowanymi studentami jest postrzegana jako ważne narzędzie do osiągnięcia celu. Studenci także powinni publikować swoje prace w OER, przyczynić się do kontroli jakości za pośrednictwem sieci społecznościowych i angażować w rozwój otwartych zasobów edukacyjnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]