Przejdź do zawartości

2011-11-13: Odczytany został list Episkopatu Polski w sprawie kremacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 listopada 2011

13 listopada 2011 roku w kościołach w Polsce został odczytany list pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji).

Biskupi, zauważając coraz powszechniejszy zwyczaj kremacji ciał zmarłych, wydali list, w którym zachęcają katolików do tradycyjnej formy pogrzebu, sprzeciwiają się rozsypywaniu prochów w miejscach pamięci oraz przechowywaniu urny z prochami w domu.

Biskupi uważają, że kremacja bywa wyrazem laickiego podejścia ludzi do pogrzebu. Zwracają uwagę na symbolikę tradycyjnego pogrzebu.

Kościół sprzeciwiał się tej praktyce wówczas, kiedy była ona formą demonstracji antyreligijnej i znakiem sprzeciwu wobec chrześcijańskiej wiary w zmartwychwstanie ciała. Dziś, gdy dla wielu kremacja przestała być wyrazem takich postaw w odniesieniu do wiary chrześcijańskiej, Kościół zezwala na kremację, „jeśli nie podważa wiary w zmartwychwstanie ciała” (KKK 2301, KPK kan. 1176 § 3)

W liście zaznaczone jest, że pogrzeb powinien mieć inny przebieg w przypadku kremacji.

Już w 1977 roku Stolica Apostolska wyjaśniła, że „nie wydaje się stosownym, aby nad prochami celebrowano obrzędy, które mają na celu uczczenie ciała zmarłego. Nie chodzi tutaj o potępienie kremacji, ale o zachowanie prawdziwości i czytelności znaku liturgicznego”

Biskupi nawołują do szacunku wobec ciała zmarłego niezależnie od formy pogrzebu.

Kościół stanowczo sprzeciwia się praktyce rozrzucania prochów ludzkich w tzw. miejscach pamięci, na morzu, w górach lub w innych miejscach. Zarówno ciało, jak i prochy człowieka zawsze należy składać do grobu, w specjalnym kolumbarium lub w kaplicy na cmentarzu. Każde takie miejsce pochówku wyraża wiarę chrześcijanina w ostateczne zmartwychwstanie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]