Przejdź do zawartości

Platforma Obywatelska ogłosiła listy do europejskich wyborów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 kwietnia 2024
Premier Donald Tusk (2019)
Bartłomiej Sienkiewicz (2023)

24 kwietnia 2024 na zebraniu Rady Krajowej Platfromy Obywatelskiej zatwierdzono listy Koalicji Obywatelskiej do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Partia ogłosiła listę swoich „jedynek” w trzynastu okręgach.

Listę kandydatów PO ogłosiła po zarządzie Rady Krajowej, po przemówieniach premiera Donalda Tuska i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Liderem listy w okręgu nr 1 będzie europoseł Janusz Lewandowski. W województwie kujawsko-pomorskim liderem listy został Krzysztof Brejza, a w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskimJacek Protas.

W okręgu czwartym na pierwszym miejscu znalazł się szef MSWiA Marcin Kierwiński, z „dwójki” wystartuje była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a na pozostałych miejscach znalazła się m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, czy Andrzej Rozenek.

W okręgu obejmujących mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i 8 powiatów „jedynką” został Andrzej Halicki. Na czele listy z kręgu łódzkiego stanął Dariusz Joński.

Była premier Ewa Kopacz otwiera listę w okręgu z woj. wielkopolskiego. Prócz niej na liście znaleźli się również m.in. mec. Michał Wawrykiewicz oraz Marcin Bosacki.

Z okręgu ósmego kandydować będzie z pierwszego miejsca Marta Wcisło. Z kolei w woj. podkarpackim „jedynką” pozostanie Elżbieta Łukacijewska.

W okręgu obejmującym woj. małopolskie i świetokrzyskie „jedynką” będzie minister Bartłomiej Sienkiewicz. Z województwa śląskiego kandydować będzie minister Borys Budka, który zastąpił Jerzego Buzka, który ogłosił polityczną emeryturę. Na liście znalazł się również dotychczasowy polityk lewicowy Łukasz Kohut.

Bogdan Zdrojewski został „jedynką” w okręgu nr. 12, a w okręgu pomorskim będzie nią Bartosz Arłukowicz.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]