Przejdź do zawartości

2011-08-20: Wielka Brytania: kary więzienia za wzywanie do zamieszek na Facebooku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 sierpnia 2011

Dwóch mężczyzn zostało skazanych na 4 lata więzienia za umieszczenie postów na Facebooku wzywających do uczestniczenia w zamieszkach. Jordan Blackshaw, dwudziestolatek z Northwich Town i Perry Sutcliffe-Keenan, 22-latek z Latchford zostali skazani mimo, iż ich działania nie doprowadziły do żadnych zamieszek w realnym świecie.

Blackshaw stworzył wydarzenie na FB pod nazwą “Rozwalić Northwich”. Jednak nikt oprócz policji nie stawił się na miejscu. Niedługo potem aresztowano Jordana. Drugi ze skazanych stworzył po pijanemu stronę „Warrington Riots” i wysłał linka do niej 400 znajomym na FB. Również w tym przypadku, nie miało to żadnego efektu.

Ogółem, już prawie półtora tysiąca osób zostało doprowadzonych przed sąd w związku z zamieszkami. Ferowane są bardzo wysokie wyroki. Jedna osoba otrzymała karę pół roku więzienia za kradzież zgrzewki wody mineralnej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Wielka Brytania: Realne kary za facebookowe zamieszki”, napisanego przez Yak, opublikowanego w serwisie Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej informacji).