Przejdź do zawartości

2011-06-21: Niemcy: pozew w sprawie modyfikacji kodu na licencji GPL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 czerwca 2011

Na dzisiaj zapowiadane było rozpatrywanie pozwu przez Sąd Rejonowy w Berlinie złożonego przez firmę AVM Computersysteme Vertriebs GmbH (AVM), która jest dystrybutorem i producentem routerów DSL, przeciwko firmie Cybits AG (Cybits), która tworzy oprogramowanie do filtrowania stron www z niechcianej treści (pornografia, przemoc).

Obie firmy korzystają z jądra Linuksa, które jest udostępnione na licencji GNU General Public License, w wersji 2 (GNU GPL), która jest jedną z licencji Wolnego Oprogramowania, pozwalającą na używanie, modyfikowanie i udostępnianie oprogramowania przez dowolną osobę, czy firmę. Sprawa sądowa została wniesiona przez AVM w celu zakazu modyfikowania przez Cybits kodu w jakiejkolwiek części oprogramowania jakie stosowane jest w routerach AVM, włączając w to kod jądra Linux.

Zdecydowałem się na rozwijanie jądra Linuksa pod licencją GNU GPL, aby inni mogli skorzystać z mojej pracy. Jestem szczęśliwy, gdy firmy zarabiają na oprogramowaniu napisanym przeze mnie i tysiące innych programistów. W zamian oczekuję, aby te firmy, które wykorzystują nasze oprogramowanie, udostępniły swoje zmiany na tych samych zasadach, na jakich otrzymali je ode mnie. - powiedział Harald Welte, założyciel gpl-violations.org.

Firma AVM stara się uniknąć warunków tej licencji. W roku 2010 złożyła dwa pozwy przeciwko Cybits, twierdząc, że kiedy klienci AVM zainstalowali oprogramowanie firmy Cybits, zmieniało ono firmware routera co wiązało się z naruszeniem praw autorskich AVM. Według AVM, nawet zmiana elementów jądra Linuksa jest niedozwolona. Sąd Apelacyjny w Berlinie odrzucił w swojej decyzji we wrześniu 2010 te pozwy. W sprawie tej interweniował Harald Welte. Teraz sprawa trafiła do Sądu Rejonowego.

Ta sprawa ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Wolnego Oprogramowania oraz licencji GNU GPL. GNU GPL jest prawną licencją określaną przez twórców oprogramowania. Określenia te nie są opcjonalne - powiedział Till Jaeger z JBB Rechtsanwälte. Jak na ironię, uniemożliwiając innym respektowanie prawa otrzymanego przez GNU GPL, AVM samo zacznie naruszać warunki licencji. Dlatego też nie mają prawa do dystrybucji oprogramowania
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Pozew w sprawie modyfikacji kodu na licencji GPL”, którego autorem jest Kamila Porembińskiego, opublikowanego w serwisie OSWorld (więcej informacji).