Przejdź do zawartości

2011-05-08: Kraków: w tradycyjnej procesji ku czci św. Stanisława wziął udział prezydent Bronisław Komorowski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 maja 2011
Krzyż niesiony na początku procesji

8 maja w uroczystość św. Stanisława Biskupa i męczennika odbyła się tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę. Celebracji obchodów przewodniczył kardynał Camillo Ruini. W uroczystościach będących w tym roku dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II i zeszłoroczną kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, wicepremier Waldemar Pawlak, posłowie, władze samorządowe oraz episkopat Polski.

Procesja wyruszyła z katedry na Wawelu około godziny 9. Wcześniej Bronisław Komorowski złożył kwiaty przy grobie swojego poprzednika Lecha Kaczyńskiego znajdującym się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

W procesji upamiętniającej męczeńską śmierć św. Stanisława tradycyjnie idą przedstawiciele różnych regionów małopolski w strojach regionalnych z feretronami i chorągwiami, przedstawiciele cechów rzemieślników krakowskich, oraz bractwa kurkowego.

Relikwiarz głowy świętego Stanisława

Procesje zamykają relikwie polskich świętych, wśród których do najcenniejszych należą relikwie głowy św. Stanisława i corocznie przywożone przez gnieźnieńską kapitułę katedralną relikwie św. Wojciecha. W tym roku wśród noszonych dotychczas w procesji relikwii na jednym z feretronów niesiony był relikwiarz w formie księgi zawierający krew Jana Pawła II, a także pastorał w formie krzyża, którego używał ogłoszony w zeszłym tygodniu błogosławionym.

O godzinie 10 rozpoczęła się Eucharystia sprawowana na przy ołtarzy trzech tysiącleci na skałce. Mszy przewodniczył emerytowany wikariusz generalny Diecezji Rzymskiej kardynał Camillo Ruini. Po przyjściu do ołtarza Kardynał Stanisław Dziwisz przywitał wszystkich przybyłych oraz dziękował papieżowi Benedyktowi XVI za odbywającą się tydzień wcześniej w Rzymie beatyfikację Jana Pawła II. Jan Paweł II staje się teraz szczególnym patronem wolności, a ona powinna znajdować dojrzały wyraz w naszej jedności i solidarności - mówił Metropolita Krakowski.

Nadzwyczajni Pomocnicy w udzielaniu Komunii Świętej niosą relikwie swojego patrona - św. Stanisława Kazimierczyka

Kazanie rozpoczął po polsku kardynał Ruini. Jest to dla mnie wielka radość, że mogę być znowu z wami w uroczystość św. Stanisława - powiedział nawiązując do swojej poprzedniej wizyty na uroczystościach męczeństwa św. Stanisława. Resztę przygotowanej przez kardynała homilii odczytał w jego imieniu były Nuncjusz Apostolski w Polsce a obecnie metropolita Gnieźnieński i Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Kardynał Camillo Ruini

W homilii kard. Ruini nawiązał do postaci św. Stanisława, który przelał swoją krew za wiarę, zauważył, że Jan Paweł II także przelał swoją krew podczas zamachu na placu św. Piotra. "W tych dwóch postaciach zarysowuje się postać Jezusa, który oddał życie za swoje owce" – podkreśli. Kardynał Ruini w swojej homilii nazwał Jana Pawła II gigantem życia, Kościoła i historii. Purpurat wezwał by nie ustawać w dziękczynieniu za Jana Pawła II, który wywarł olbrzymi wpływ, nie tylko na historię Krakowa i Rzymu, ale także całej Polski, Europy i świata.

Na koniec homilii Kardynał Ruini apelował: "Przyjaciele z Krakowa i z Polski, nie rezygnujcie z misji ewangelizacji, zaufajcie Janowi Pawłowi II", dodał także że Jana Pawła II należy słuchać, a wielką misją Kościoła jest dzisiaj zbawienie i wyzwolenie człowieka. „Kościół potrzebuje być sobą i ludem Bożym, kochać siebie i człowieka, wierzyć w misję, którą powierzył Bóg” – zaznaczył Purpurat. Kardynał dostrzega iż wypełnianie tej misji w dużej mierze spoczywa na Polskim Kościele "W ten sposób w dzisiejszej sytuacji zarysowuje się europejska misja katolickiej Polski"- mówił.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką podczas Eucharystii

W ostatnich słowach homilii emerytowany Wikariusz Generalny Diecezji Rzymskiej prosił, aby Jan Paweł II czuwał nad Polską i całym światem.

Kazanie purpurata zostało przyjęte przez zgromadzonych wiernych długimi oklaskami.

Na koniec Eucharystii nastąpiło błogosławieństwo a po tradycyjnej formule Kardynałowie uczynili nad wiernymi znak krzyża relikwiarzem głowy św. Stanisława. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali antyfonę w:Regina Coeli - śpiewaną w południe w kościele Katolickim przez Okres Zmartwychwstania Pańskiego zamiast modlitwy Anioł Pański. W ten sposób wyrażono jedność z przebywającym w Wenecji Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Po Eucharystii Bronisław Komorowski wraz z małżonką poszli złożyć kwiaty przy grobie Czesława Miłosza, który spoczywa w "Panteonie Narodowym" na Skałce.

Kardynałowie błogosławią zgromadzonych relikwiami św. Stanisława

W rozmowie z dziennikarzami Prezydent Polski podkreślił, że z radością uczestniczy w tak pięknej tradycji jaką jest procesja św. Stanisława. "To szczególna okazja, bo to nie tylko odbywająca się od wieków tradycyjna procesja w dniu św. Stanisława, patrona Polski, ale to po raz pierwszy także procesja i Msza św. związana z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II” – mówił. Prezydent podkreślił też, że Karol Wojtyła jako Biskup Krakowski mocno wzmocnił znaczenie Procesji - "Warto pamiętać, że wielki wymiar ponadregionalny tej procesji i uroczystościom na Skałce nadał właśnie biskup Karol Wojtyła, to wszystko się dziś pięknie połączyło" - zaznaczył.

Relikwiarz z krwią Jana Pawła II

Po zakończeniu uroczystości na Skałce procesja powtórnie się uformowała i powróciła na Wawel. Podczas powrotnej procesji po raz pierwszy publicznie została odmówiona litania do błogosławionego Jana Pawła II. Niesione w procesji relikwie zostały zaniesione do Katedry Wawelskiej gdzie przy "Ołtarzu ojczyzny" odśpiewany został hymn Ciebie Boga Wysławiamy.

Tradycja ku czci św. Stanisława powstała jeszcze w średniowieczu. Pierwsza procesja z relikwiami świętego odbyła się w roku 1253 po Kanonizacji Krakowskiego biskupa. W Krakowie utrwalił się zwyczaj, że procesja odbywa się w niedziele w oktawie uroczystości św. Stanisława czyli w pierwszą niedziele po jego święcie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości


Źródła[edytuj | edytuj kod]