2011-03-11: Serbia: aresztowano internautę za umieszczanie linków do strony z filmem do ściągnięcia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 marca 2011

51-letni Goran Cujak, mieszkaniec Belgradu, został aresztowany przez SBPOK, specjalną jednostkę policji stworzoną w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej. Mężczyźnie postawiono zarzut udostępniania na forum internetowym linków do serbskiego filmu Montevideo, bog te video. Duża liczba komputerów i sprzętu, które posiadał, została zatrzymana, a internauta w kajdankach aresztowany za przestępstwa w naruszaniu praw autorskich.

Po jednym dniu przesłuchiwania świadków belgradzki sąd wydał postanowienie o zatrzymaniu Cujaka na 30 dni w areszcie. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło, że aresztowany jest członkiem popularnego forum, które służy do wymiany plików i umożliwia internautom pobieranie materiałów objętych prawami autorskimi, m.in.: filmów, muzyki czy oprogramowania, nie mając do tego uprawnień.

Z decyzją sądu nie zgodziła się lokalna Partia Piratów, która zorganizowała protest pod Wydziałem Filozofii Uniwersytetu Belgradzkiego.

Zgodnie z serbskim portalem PressOnline, od stycznia 2007 Wysoki Sąd w Belgradzie skazał 181 osób za piractwo. Większość z nich otrzymała próbne wyroki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]