Przejdź do zawartości

2011-02-10: W Rzymie zmarł nagle abp Józef Życiński

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 lutego 2011

Katolicki metropolita lubelski Arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle w Rzymie. Do Wiecznego Miasta arcybiskup pojechał w minioną niedzielę na sesję Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Informacja o śmierci metropolity lubelskiego została potwierdzona przez pracownika domu dla księży Casa del Clero w którym arcybiskup mieszkał w Rzymie.

Według relacji sekretarza arcybiskupa Życińskiego księdza Tomasza Adamczyka, który towarzyszył mu w podróży do Watykanu, abp Życiński w dniu swojej śmierci od rana normalnie pracował oraz odbył kilka ważnych spotkań. Wczesnym popołudniem wraz ze swoimi współpracownikami zjadł obiad. W czasie posiłku był rozmowny i nie dawał żadnych oznak złego samopoczucia. Po obiedzie arcybiskup udał się do swego pokoju na krótki odpoczynek. Zwłoki arcybiskupa odkryli lubelscy księża pracujący w Rzymie, z którymi biskup miał się spotkać po południu.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski podało, iż prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.

Na wieść o nagłej śmierci abp. Józefa Życińskiego, lublinianie spontanicznie zbierali się na modlitwie w jego intencji w katedrze i w kościele Świętego Ducha w Lublinie.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1966 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Studiował w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 w Częstochowie. W 1976 r. uzyskał stopień naukowy doktora teologii na Wydziale Teologicznym w Krakowie. Drugi stopień doktora, uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracę Habilitacyjną "Prostota i dyskonfirmowalność jako kryteria heurystyczne w kosmologii relatywistycznej" obronił w 1980 roku. Od 4 listopada 1990 był biskupem diecezji tarnowskiej, a od 14 czerwca 1997 arcybiskupem metropolitą lubelskim. Jako biskup lubelski pełnił urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Arcybiskup Życiński był członkiem Watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz Papieskiej Rady ds. Kultury. Był także przewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Był członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu, Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych oraz Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Metropolita Lubelski zasiadał także w Radzie Naukowej Fundacji Johna Templetona, która co roku przyznaje najwyższe naukowe nagrody naukowe określane potocznie mianem „teologicznego Nobla”.

abp Józef Życiński z Władysławem Bartoszewskim

Jako biskup i duszpasterz Józef Życiński słynął z wielkiej otwartości i zaangażowania. Regularnie prowadził audycję "Pasterski kwadrans" w regionalnym radiu katolickim eR. Podczas swojej audycji dzielił się swoimi przemyśleniami i refleksjami, a co roku dzielił się także sprawozdaniami finansowymi zarządzanej przez siebie diecezji. Był także felietonistą "Tygodnika Powszechnego" do którego co tydzień pisał refleksje biblijne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Józef Życiński