Przejdź do zawartości

2011-01-24: Minister Michał Boni przedstawił projekt ustawy o zmianie systemu emerytalnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 24 stycznia 2011

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odbył się briefing prasowy w związku z zakończeniem prac nad projektem stawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

Minister Michał Boni

Głównym założeniem zmian w reformie emerytalnej jest podzielenie składki przekazywanej w ramach II filaru. Kwota w całości przekazywana dotychczas na konta w Otwartych Funduszach Emerytalnych zostanie podzielona i część tej kwoty pozostanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kwota ta jednak w przeciwieństwie do obecnej składki przekazywanej do ZUS zostanie zapisana na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego, co umożliwi dziedziczenie tej części składki. Środki zgromadzone na kontach w ZUS będą waloryzowane według średniego nominalnego wzrostu PKB z mijających pięciu lat.

Jednocześnie planowane zmiany w reformie umożliwią funduszom emerytalnym bardziej efektywne inwestowanie poprzez zmniejszenie obowiązkowej kwoty kierowanej zakup Obligacji Skarbu Państwa. Korekty w reformie emerytalnej przewidują także ulgi podatkowe dla osób decydujących się korzystać z dodatkowych ubezpieczeń emerytalnych. Ulgi podatkowe mają obowiązywać już od 2012 roku.

Jednym z głównych powodów zmian w reformie emerytalnej jest zwiększający się dług publiczny Polski. Obecny kształt reformy powodował iż kwoty przekazywane do OFE finansowały obligacje skarbowe co zatem powodowało sztuczny przyrost zadłużenia Polski.

Na koniec briefingu Minister Michał Boni zapewnił iż zmiany, które przygotował zespół pod jego kierownictwem nie mają na celu niszczenia reformy emerytalnej ale jest racjonalną korektą mającą na celu ochronę finansów publicznych państwa. Minister zapewnił też iż po tych zmianach w reformie emerytury na pewno nie będą mniejsze a mają szansę wzrosnąć.

Reforma emerytalna miała miejsce w 1999 roku i została przeprowadzona przez rząd Jerzego Buzka. Jej głównym celami były możliwość zwiększenia przyszłej emerytury poprzez inwestycje oszczędzanej kwoty na rynkach kapitałowych, oraz uodpornienie systemu emerytalnego na zmiany demograficzne w Polsce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Transmisja na żywo z Briefingu