Przejdź do zawartości

2010-10-09: Pakistan: atak rebeliantów na ciężarówki sił NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 października 2010
Pakistan

W południowo-zachodnim Pakistanie doszło do podpalenia przez islamskich bojowników 29 cystern, które wiozły paliwo dla sił NATO w Afganistanie.

Atak miał miejsce w Mitrze[1][2], około 120 km od miasta Kweta, stolicy prowincji Beludżystan. Został dokonany przez około 30 uzbrojonych mężczyzn. Cysterny zostały ostrzelane z broni palnej, a potem rzucono w ich kierunku pociski rakietowe.

Według pakistańskich władz, to już szósty taki atak w ciągu nieco ponad tygodnia.

W jednym nalocie helikopterowym 30 września w Agencji Kurram, zginęło trzech pakistańskich żołnierzy. W wyniku, rząd pakistański wstrzymał 30 września ruch na szlaku zaopatrzeniowym dla wojsko NATO w Afganistanie, który wiedzie przez Przełęcz Chajberską. Siły NATO odpowiedziały, że mają prawo ścigać rebeliantów na terytorium Pakistanu. Po czym w NATO oznajmiali o pomyłce i przepraszali, przyrzekając, że się to więcej nie powtórzy[3].

Dziś władze pakistańskie po przeprosinach Waszyngtonu ogłosiły, iż są w zasadzie[4] gotowe otworzyć przejście graniczne z Afganistanem.

Do 9 października spłonęło 150 cystern[5] lub 1100 cystern i kontenerów[6]. Przed ograniczeniami dostawy dla NATO z pakistańskich rafinerii wynosiły 500 cystern dziennie. Rząd Pakistanu rozważa dodatkowo wprowadzić podatek drogowy, gdyż dostawy dla NATO i ciężki transport niszczą rozmoczone powodzią drogi. Do tej pory podatki nie były ściągane, a zaległości szacowane są na sumę 600000000 dolarów (6G).

Przypisy

[edytuj kod]
  1. maps.google
  2. http://www.thenews.com.pk/latest-news/2569.htm
  3. US authorities assured the country’s top leadership that such incidents would not happen in the future. [1]
  4. Govt decides in principle to reopen Torkham; [http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/the-newspaper/front-page/govt-decides-in-principle-to-reopen-torkham-900
  5. NATO loses 150 tankers in Pakistan as supply blockade enters 10th day [2]
  6. "Around 1100 containers and oil tankers, taking supply to Isaf have been torched till today(10.9 lub 10)"[3]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]