2010-09-29: Rosja: protesty przeciw komercjalizacji instytucji publicznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 września 2010

W dniu 25 września w Moskwie i innych miastach w Rosji, partie polityczne i organizacje społeczne zorganizowały protest przeciwko reformie sfery budżetowej. Reforma likwiduje bezpłatne usługi w szkolnictwie i służbie zdrowia w Rosji. Anarcho-syndykaliści z tego kraju już na wiosnę wzywali do protestu przeciw najbardziej według nich antyspołecznej reformie ostatnich 15 lat. Nie spotkało się to wtedy z odzewem. Delegaci na V zjazd KRAS-AIT w Moskwie wzięli udział w demonstracji, w celu poinformowania uczestników protestu o swoim spojrzeniu na problem.

Jak twierdzą organizatorzy protestu ustawa o reformie, przegłosowana w Dumie 23 kwietnia 2010 r., odnosząca się do zwiększenia autonomii i samorządności instytucji wprowadza komercjalizację zasad funkcjonowania szkół, przedszkoli i placówek służby zdrowia. Od 2011 r., szpitale, szkoły i przedszkola nie będą już traktowane jako bezpłatne usługi. W szkołach bezpłatne pozostaną jedynie lekcje języka rosyjskiego, matematyki i religii. Za pozostałe lekcje rodzice będą musieli płacić. W służbie zdrowia bezpłatny pozostanie jedynie minimalny zakres pomocy. Wiele placówek edukacyjnych i służby zdrowia zostanie całkowicie zamkniętych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Rosja: Protest przeciw likwidacji szkół, przedszkoli i szpitali”, napisanego przez Yak, opublikowanego w serwisie Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej informacji).